Islah Hareketinin Bilge Önderi

07.12.2020
Islah Hareketinin Bilge Önderi

Aliya İzzetbegoviç: “Islah” Hareketinin “Bilge” Önderi (1925-2003)

Bosna Savaşı’ndan çıkarılması gereken diğer bir ders ise, Batılı güçlerin, Müslümanlar sözkonusu olduğunda “ilke ve değerlerinden kolaylıkla vaz geçebildiği” hususudur.
Savaş sırasında ambargonun devamı Boşnaklar’ın aleyhine olmasına ve İzzetbegoviç’in bunu defalarca dile getirmesine rağmen, bu politikadan vazgeçmemişler, bundan dolayı Sırplar, birçok noktada yeni askerî mevziler kazanmıştır. Barış antlaşması imzalanmadan önce, Boşnaklar taviz vermeye zorlanmış ve antlaşmayı imzalamadıkları takdirde “kaderleriyle başbaşa kalacakları” şeklinde tehdit edilmişlerdir. Güvenli Bölge ilan edilmesine rağmen, Srebrenica’da binlerce Müslümanın Sırplar tarafından katledilmesine göz yumulmuştur.
Amerika, tıpkı ll. Dünya Savaşı’nda olduğu gibi, taraflar iyice yıprandıktan sonra müdahale etmiştir. Fransa ve İngiltere ise, çıkarları nedeniyle Sırplar’ı desteklemiştir.
İzzetbegoviç, özellikle Avrupa devletlerinin ikiyüzlülüğünü defalarca dile getirmesine rağmen, bu devletlerin tavrında ciddî bir değişim olmamıştır. Boşnaklar yavaş yavaş varlık göstermeye başlayınca, Batılı güçler, bir antlaşma yapılmasının gerekliliğine “ikna olmuşlardır.”
Dolayısıyla, Bosna Savaşı, iyi bildiğimiz bir gerçeğin açıkça görülmesine vesile olmuştur ki, o da şudur: “küfür tek millettir” ve “Müslümanın Müslümandan başka dostu yoktur.”
(Sembol Şahsiyetler, Kürşad Atalar, Pınar Yayınları, İstanbul, 2014)

Yazan: Şeref Aziz TAHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page