Yol Hipnozu Nedir? Uzun Yolda Nelere Dikkat Etmeli?

Yola cçıktıktan yaklaşık 2.5 saat sonra Yol hipnozu başlar. Yol hipnozu sürücünün uyanık halde iken beynin görüntüyü işlememesi ile gerçekleşmekte olup araç yolda seyir halindeyken sürücü yolda gördüğünü beyinde isleyelemez hale gelir.

Yol Hipnozu etkisinde kaza yapan sürücüler kazadan önceki 15 dakikayi hatırlamazlar.

Bu şekilde hipnoz olup kaza geçirmemek için uzun yolculuklarda 2 saatte bir durup 5 dakikada olsa dinlenmek, temiz hava almak, soğuk veya sıcak bir seyler içmek gerekmektedir. Eğer agir bir şekilde uykunuz geldiyse 15 dk gözlerinizi kapatmanız size cok iyi gelecektir.

UNUTMAYIN GİDECEĞİNIZ YERDE SIZI BEKLEYENLER SAĞ BEKLİYORLAR, GEÇ GİDİN SAĞLAM GİDİN.!

Eğer dalgınsanız ve kafanız dolu ise mümkünse uzun yola çıkmayın. Özellikle sürüş sırasının monotonluğu sizi düşüncelerinizle baş başa bırakabilir. Mümkünse uzun yolculuklara ritmik müzikler yerine ritmik olmayan müzikler tercih edin. Bu sayede uzun yolun monotonluğundan kısmen sıyrılabilirsiniz. Yol sırasında 2 saatte bir mutlaka çay veya kahve molası verin. Bu sayede uzun yol için gereken kafeini almış olursunuz. Uzun yol molalarında çay keyfi bir ayrı güzel ayrıca. Arada camı veya sunroofu açarak içeri temiz alın ve mümkünse sürüş esnasında sakız ççiğneyin.. İyi yolculuklar dileriz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın