Islah hareketinin bilge önderi

22.11.2020
Islah hareketinin bilge önderi

Aliya İzzetbegoviç: “Islah” Hareketinin “Bilge” Önderi (1925-2003) (3)

Islah Hareketinin Çağdaş Temsilcisi

Siyasî liderliğinin yanı sıra düşünce adamı kimliği de olan Aliya İzzetbegoviç, gençliğinden beri İslamî hassasiyetlere sahip bir kişidir ve İslam’ı bir “hayat nizamı” olarak görmektedir.

Dönemin Müslüman yazarlarının kitaplarını okuyarak İslamî bilince ulaşmış, onaltı yaşındayken Genç Müslümanlar teşkilatına üye olmuş ve Müslümanların haklarını savunmak amacıyla bu teşkilatın yaptığı faaliyetlere aktif olarak katılmıştır.

Ona göre, Müslüman Dünyası’nın bir “uyanış” hareketine ihtiyacı vardır ve bunun için, organize bir yapı içerisinde aktif bir mücadele verilmesi gerekir. O, “hayatın tüm alanlarında, İslam düşüncesinin yenilenmesi, Endonezya’dan Fas’a kadar tek bir Müslüman Birliği’nin kurulması ve bunun için ciddi bir mücadele verilmesi gerektiğine” inanmaktadır.

Bu bağlamda sık sık Ra’d sûresinin on birinci ayetine atıf yapmakta ve (mevcut) Müslümanların, kendilerini değiştirmedikçe zilletten kurtulamayacaklarını söylemektedir. Ona göre, Müslümanların gerilemelerinin nedeni, “İslam’dan uzaklaşmalarıdır.” Bundan dolayı, eski kuvvetlerine yeniden kavuşmaları için Kur’an’a dönmeleri gerekmektedir. Bu noktada “eğitim”, hayatî önem arzeder. Aliya, ümmetin bilinçlendirilmesi gerektiğine, fakat bunu geleneksel âlimlerin başaramayacaklarına inanmaktadır.

Çare, İslam’ı iktidar etmeyi hedefleyen yeni âlimlerin, düşünürlerin yetiştirilmesidir. Çünkü İslam, doğası gereği “iktidar”ı ister. İslâm nizamının kurulması için çalışmak da her Müslümanın görevidir. “Mehdî” inancı, “bizim tembelliğimizin adıdır ve asılsızdır.” Müslümanları bu zilletten kurtaracak olanlar, kendilerinden başkaları değildir. Bu noktada bilinçli bir önderlik gerekir.

Bu önderler, halk ile beraber aktif bir mücadele vermelidirler. Ayrıca, bu mücadele verilirken “ilkeli” olunmalıdır. Ona göre, değişim, tabandan tavana doğru olmalıdır. Bundan dolayı, “darbeci” yöntemler meşrû değildir. Müslümanlar şu anda, bütün dünyada zorlu şartlar altında yaşamaktadırlar; ama, umutsuzluğa kapılmaya gerek yoktur. Çünkü tarih, devamlı olarak, beklenmedik olayların gerçekleşmesinin hikâyesidir.

(Sembol Şahsiyetler, Kürşad Atalar, Pınar Yayınları, İstanbul, 2014)

Yazan: Şeref Aziz TAHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page