Celaleddin Harezmşah’ın Keykubad’a Elçi Göndermesi

16.11.2020
Celaleddin Harezmşah’ın Keykubad’a Elçi Göndermesi

Celaleddin Harezmşah’ın ordusu Moğol ordusuna yenilince Hindistan sınırından kaçarak Merage şehrine geldi ve Kadıyü’l-Kudat Mucireddin Tahir b. Harezmî’yi elçi olarak 1229’da Sultan Alâeddin’e gönderdi. Batının ve doğunun sultanları olarak birlik yolunu tutmaları, aralarında dostluk olması gerektiği yönünde mektup yazdı.

Sultan elçiyi ağırladı, mektubu okudu ve o elçi ile cevabi mektubunu gönderdi. Sultan Alâeddin’de böyle bir dostluğa sıcak bakmıştır. Kadı Mucireddin dönüş yolunda Sivas’ta ölünce Selahaddin Sultan’ın mektubunu ve hediyelerini aldı, Ahlat’ı kuşatan Celaleddin’e verdi. O ise mektubu okuyunca Sultan’a değer verdiğini göstermek için yeni elçiler Cemaleddin Saveci ve Necmeddin Ebubekir’i gönderdi. Sultan buradan gelen elçileri karşıladı ve ağırladı.

Elçilere cevap olarak dostluğundan mutlu olduğu ama İslam’ın kubbesi olan Ahlat’ın kuşatılmasının onların iyi huyuna aykırı olacağını söylemiş ve nasihat olarak Tatar ordusuyla iyi geçinip barış içinde olmalarını tavsiye etmiştir. Ayrıca 3 şeyi tavsiye etmiştir.

Ermeni kanı dökmekten vazgeçilmesi, Moğollarla anlaşma yolu tutulması, İslam ülkelerine saldırılmaması. Sultan elçiler ile birlikte Şemseddin Altunabe’yi de Celaleddin’e gönderdi. Altunabe Celaleddin tarafından iyi ağırlandı. Orada fazla kalınca Sultan arkasından Kemaleddin Kamyar’ı gönderdi.

Ahlat’ı fethetmemesi konusunda Celaleddin Harezmşah’ı uyardılar ama o fethetme sonucunda ayrılık olursa bunu Sultan’dan özür dileyerek hallederiz cevabını verdi. Celaleddin kararını verdi. Erzurum Meliki Rükneddîn Cihanşah da onu kışkırttı.

Sultan bunu haber alınca Kemaleddin Kamyar’ı Melik Kamil ve Adil’in çocuklarını çağırmaya gönderdi. Onlarda başa çekinseler de sonrasında kabul ederek yola çıktılar. Sultan Melik Eşref ve diğer Şam Meliklerini kale kapısına kadar karşılamalarını emretti.

KAYNAK: EDA ÇELİK-ALİM SÖZLÜK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page