Kur’an kavramları: havf, haşyet, rahb

07.11.2020
Kur’an kavramları: havf, haşyet, rahb

Kur’an kavramları: havf, haşyet, rahb/rahbet (korku)

Korku, insan hayatındaki en önemli duygulardan biridir. Bu duygu, insanı, kendisini tehdit eden tehlikelerden çekinmeye ve hayatını korumaya sevk etmektedir.
Kur’an, onu, insanın bütün bünyesini etkisi altına alan ve onu şiddetle sarsan bir kaygı olarak nitelemekte ve Hendek Savaşı’nı anlatırken şöyle demektedir:

 • Düşmanlarınız sizi yukarıdan ve aşağıdan kuşatmıştı. Korkudan gözlerinizi yuvalarından fırlamış, yüreğiniz ağzınıza gelmişti. Allah hakkında, aklınızdan çelişkili düşünceler geçiriyordunuz. İşte müminler o sırada denendiler ve şiddetli bir sarsıntı geçirdiler (Ahzâb 33/10-11).
  İnsan, korkunç bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığında, var gücüyle o tehlikeden uzaklaşmaya ve hayatını kurtarmaya çalışır.
 • O kulakları sağır eden ses duyulduğunda, o Gün herkes kardeşini, anasını, babasını, eşini ve çocuklarını terkedip kaçar. O Gün herkesin derdi başından aşkındır (Abese 80/33-37).
 • Ey insanlar! Rabbinizden çekinin; çünkü kıyametin sarsıntısı çok çetin olacaktır. O Gün, her emzikli kadın, emzirdiği bebeği terkeder; her hamile kadın, çocuğunu düşürür. Akılları başlarında olduğu halde, insanların akıllarının başlarında olmadığını zannedersin. Bu, Allah’ın azabının çok çetin olmasındandır (Hac 22/1-2).
  Kur’an, Peygamberler’ini yalanlayan ve onlara şiddetle muhalefet eden kafirlerin başına gelen azabı anlatırken de şöyle demektedir:
 • Halkı zâlim olan nice ülkeyi yerle bir ettik, onların yerine başka nesiller getirdik. Azabımızın geldiğini hisseder etmez, bütün güçleriyle oradan kaçmaya çalışıyorlardı (Enbiyâ 21/11-12).
  Kur’an ve Psikoloji, Prof. Dr. M. Osman Necati, Fecr Yayınları, Ankara, 1998)
 • Yazan: Şeref Aziz TAHA
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page