Görevde 20 Yılını Dolduran Polis Emekli Olabilir Mi?

Bu soru bir çok polis memurunun merak ettiği konulardan bir tanesidir, sorunun cevabı teoride evettir, fakat pratikte olan hiçte iç açıcı değildir, zira uygulamadaki işlem biraz farklıdır.

2010 Yılında 21 Yaşında Polis olan bir memurun SGK hitap dökümünde şu yazar.

“Emeklilikte (25 yılın dolumuna kadar aralıksız çalışması halinde) 60 yaşa tabidir. 12.03.2049 tarihinde, 25 yıl hizmeti doldurduğu takdirde emekliliğe hak kazanır.

65 Yaş Sınırına Tabi Olup 12.03.2054 Tarihine Kadar çalışabilir.

Açıklama: 1- Hizmet belgesinde yer alan kayıtların doğruluğundan halen ve/veya daha önce görev yaptığınız kamu kurumu sorumludur

2- Bu belge sorgulama tarihi itibariyle resmi belge niteliği taşımaktadır.

3- Hizmet belgesinde, görüntülenen kayıtlar 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine tabi olarak halen ve/veya daha önce görev yaptığınız kamu kurumu/kurumları tarafından vu veriler girilmiştir. “

Bilindiği üzere Polis Yasası kapsamında 25 fiili hizmet yılını dolduran polis mensupları, emekliliğe hak kazanıyordu ancak emeklilik yaşının 55 olması nedeniyle 10 yıl sonra emeklilik maaşını ve tazminatını alıyor, yani 20 yıl fiili hizmet edip 5 yıl yıpranmayı ekleyip 25 yılı doldurduğunuz da emekliliğe hak kazanıyorsunuz, fakat emekli olamıyorsunuz. İsterseniz emeklilik haklarınız saklı kalarak istifa edip emeklilik yaşınızın gelmesini bekliyorsunuz. Emeklilik için detaylı hesaplamayı aşağıdan yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın