Çinçin Kalesi’nin Selçuklularca Fethi

24.10.2020
Çinçin Kalesi’nin Selçuklularca Fethi

YAZAN: EDA ÇELİK-ALİM SÖZLÜK

Suğdak’tan (Kırım) gelen tacirin derdini Sultan Alâeddin’e anlattığı Dadgah’da başka bir tüccar da Ermeni bölgesinden gelerek mallarına el konulduğunu anlatıp şikâyette bulundu.

Sultan Komnenos Mavrozomes ve Mübarizeddin Çavlı’yı Ermen Bölgesinin fethi için görevlendirdi. Maraş Göksun Bölgesi’ne yakın olan Çinçin Kalesi’ni kuşatmak için komutanlar orduyu topladılar. Kale halkı etrafının kuşatıldığını görünce Tekfur Leon’a haber gönderdiler, Leon’da sahil Frenklerinden yardım istedi. Böyle kalabalık bir şekilde İslam ordusuna karşı savaştılar. Ama Sultan’ın ordusunun düzeni ve gücü karşısında duramayan Ermen ordusu kaçtı, Frenkler de bozguna uğradı.

Kale halkı bu durumu yukarıdan görünce korkmaya başladılar. Kaledeki keşişin tavsiyesi ile aman yazısı yazdılar ve keşişle mektubu gönderdiler. Mübarizeddin Çavlı keşişi kabul etti, kaleye Saltanat sancağı asıldı. Mübarizeddin Çavlı bir haberciyi fethi müjdelemesi için Sultan’a gönderdi.

O sıralarda Leon elçisini göndererek bağışlanmasını ve bu bölgelerin kendisine bırakılmasını istedi. Mübarizeddin Çavlı bunu da Sultan’a iletti. Sultan’dan haber gelene kadar Mübarizeddin Çavlı ve ordusu 30 kaleyi de aldı ve buralara yöneticiler atadı.

Sultan Leon’u bağışladı ve isteklerini kabul etti. Ayrıca Mübarizeddin Çavlı’nın aldığı kalelerin yönetimini de Emir Kamereddin’e bıraktı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page