Rahatsız Eden Komşu, Apartmanda Gürültü Şikayeti

Bazen kendi aile bireylerimiz ile bile anlaşamamamıza rağmen, alt veya üst komşunun gürültüsünü kabullenmek zor bir durum. Aslında anlayışlı olmak ve idareci olmakta bir seçenek olsa da, bunun da bir sürü kriteri var. Günümüzde komşusuyla yaşadığı problemleri yargı önüne döken binlerce vatandaş bulunuyor. Bu davaların bir kısmı ise halen devam ediyor. Komşusuyla yaşadığı problemleri çözümlemek yerine, daha ileri boyuta götüren ve sonucunda “hakaret” “yaralama” gibi suçları işleyen kişiler bulunuyor. Bu sebeple toplu yerlerde yaşanan sosyal hayata adapte olmak, hepimizin görevi olsa da, gürültü yapmakta ısrar eden ve bunu bir yaşam tarzı haline getiren kötü komşularımız için neler yapabiliriz, şimdi bunu işleyelim.

Gürültü 2015 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Resmi Gazete’de yayımlanan bir düzenleme ile aşağıda anlatılan şekilde düzenlenmiştir. Buna göre ev faaliyetleri ve komşuların oluşturduğu gürültü olarak Konutlarda kişilerin kendi davranış ve alışkanlıklarından kaynaklanan; ( http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/11/20151118-4.htm )Kapı, pencere kapatma, yürüme, konuşma, temizlik yapma, mobilya çekme,Televizyon seyretme, radyo dinleme, her türlü müzik aleti, çamaşır makinesi, buzdolabı, elektrik süpürgesi, mekanik veya motorlu dikiş makinesi, matkap, testere, öğütücü, çim biçme makinesi, koşu bandı gibiekipmanlarıkullanma,Hava kanalları, temiz ve pis su tesisatı, jeneratör, hidrofor, kompresör, yakma kazanı, asansör, çöp bacaları, mahalle aralarında ve meskenlerde yapılan düğün, asker uğurlamaları ve benzeri kutlamalar,Evcil hayvan besleme ile bina içinde yapılacak tadilat nedeniyle oluşan gürültüyü,”ifade etmektedir.

Apartmanda Gürültü Yapmanın Cezası 2020 Yılında Nedir?

2005 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan Kabahatler Kanununda GÜRÜLTÜCÜ KOMŞULAR için bir madde bulunmaktadır.

Bu madde şöyledir;Gürültü

Madde 36 – (1) Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.

2) Bu fiilin bir ticarî işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek veya tüzel kişiye bin Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

3) Bu kabahat dolayısıyla idarî para cezasına kolluk veya belediye zabıta görevlileri karar verir.Kanunda belirtildiği üzere, eğer kişi herhangi bir şekilde bir başkasının huzurunu bozacak tarzda gürültü yapıyor ise, bu kişiye 153 TL. ceza kesilir.

Eğer bu gürültüyü yapan kişi bir işletme ise İş yerine 1.000 TL. ile 5.000 TL. arasında ceza kesiliyor.

Yine TCK’da kişilerin huzurunu kaçıranlar için bir ceza ön görülmüştür. Bu suçun oluşabilmesi için aşağıda yer alan 3 maddeden birinin oluşmuş olması gerekir.

Israrla gürültü yapılması,Israrla Hukuka Aykırı Başka Bir Davranışta Bulunulması.Israrla Telefon Edilmesi gibi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın