Hasan el-Bennâ (7)

20.10.2020
Hasan el-Bennâ (7)

Çağdaş Müslüman Düşüncesi’ndeki Yeri

Bennâ, düşünceleri ve mücadelesiyle, Çağdaş Müslüman Düşüncesi’nde önemli bir yere sahiptir. Onu, genel düşünce yapısı itibariyle bir “İslamcı” olarak tanımlamak mümkündür. Çünkü o, İslam’ın bir hayat nizamı olduğuna ve ümmetin “ıslâh” edilmesi gerektiğine inanmakta, Müslüman Dünyası’nın Birliği’ni istemektedir. Onu seleflerinden ayıran, ıslâh sürecinde izlenecek yöntem ile ilgili düşüncesidir. Onu Çagdaş Müslüman Düşüncesi içinde “biricik” yapan da bu husustur.

O, ıslahın (ancak/ş) pratik bir mücadele ile gerçekleşeceğine inanmaktadır ve bundan dolayı, tarihimizdeki ‘ilk İslamî Hareket olan Müslüman Kardeşler’i kurmuştur. Bu teşkilat, kendisinden sonraki yapılanmaları birçok yönden etkilemiştir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, onun da birçok “zaafları” olduğudur. Bu hem düşünsel açıdan, hem de teşkilatlanma tarzı açısından böyledir. Müslüman Kardeşler, teşkilatlanma konusunda modern örgütlenme biçimlerinden etkilenmiştir.

Kelim Sıddıki, Müslüman Kardeşler’in ve Mevdudi tarafından kurulan İslamî Cemaat’in teşkilatlanma yapısını “kadro hareketi” olarak nitelemiş ve bu tür bir yapılanma ile netice alınamayacağını ileri sürmüştür. Bu eleştiri aşırı olmakla birlikte, haklı yönleri de vardır. Nitekim Müslüman Kardeşler’in “hiyerarşik” yapılanması, “modern” bir tarzdır ve İslamî açıdan sorgulanması gerekir. Peygamber’imizin uygulamalarına bakıldığında, genel yapının “informel” olduğu (katı bir hiyerarşi olmadığı/ş) görülür.
(Sembol Şahsiyetler, Kürşad Atalar, Pınar Yayınları, İstanbul, 2014)

Yazan ve Nakleden: Şeref Aziz Taha

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page