Sadun Kaya Kimdir?

19.10.2020
Sadun Kaya Kimdir?

Hürriyet’in haberine göre;

Kocaeli’de ikamet ediyordu.

52 yaşındaki Kaya, Türkiye’nin ilk kripto para birimi Turcoin’i oluşturmayı amaçlıyordu.

Bu söylemler doğrultusunda Muhammet Satıroğlu ile beraber kendilerini 25 milyon müşterisi olan 5 milyar dolar cirolu şirketlerin sahibi olarak tanıttılar.

Sistemin kurucu iki isim olan Sadun Kaya ile Muhammet Satıroğlu ise 2 yılı aşkın süredir tutuklu. Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava devam ediyor.

Kocaeli merkezli yayın yapan enkocaeli.com adlı web sitesinde Yazar Engin Şahin ise 21 Haziran 2018 tarihinde şunları kaleme almış:

Bitcoin’in Türk rakibi” diye, “Türkiye’nin sanal parası” şeklinde pazarlanan bu sistem için, İzmit Alikahya bölgesindeki Yıldız Konutlarının içindeki üç iş yerinde “coin madenciliği” (Yani sanal para üretimi) için bir miktar alt yapı hazırlanmış.Şirketin yüzde 49 ortağı İzmit’te geniş bir kesim tarafından tanınan bir isim:Sadun Kaya.

Kim bu Sadun Kaya? Emekli asker.Komando diyenler de var.Sonrasında internet işlerine merak salmış, Mehmet Ali Paşa’da 5-6 yıl önce internet kafe falan işletmiş.

Sadun Kaya’nın 5-6 yıl önce internet kafe işlettiği, İzmit Mehmet Ali Paşa Gazi Erdoğan Gürkan Caddesi (Zincirlikuyu’ya paralel) ve eski iş yerinin bulunduğu bölge.

Özellikle Paşa’da onu çok tanıyan isim var.Birkaç yıl önce evlenmiş.Gölkent Evlerinde oturuyormuş.Onu bu kentte tanıyanlar, “Hiçbir zaman para sorunu olmadı. 10 yıl önce de Mercedes’e binerdi. Ama kimseyi tokatlamaya, vurgun yapmaya ihtiyacı da yoktu. Zaten zengindi” diyor.“Değişikti, farklıydı, yetenekliydi” diyor.

KAYNAKLAR:

Hürriyet

enkocaeli.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page