Kur’an kavramları: harâm

17.10.2020
Kur’an kavramları: harâm

Allah’ın harâm ettiği/yasakladığı işler (3)

12- Emanete hıyanet etmek:
“Emanet”, insana verilen mal, para veya eşya olabileceği gibi, ona verilen vazife de olabilir. Kendisine verilen vazifeyi gereği gibi yerine getirmemek ve görevi ehil olmayana vermek de birçok kötülüğe sebep olan bir hıyanettir.

  • Ey iman edenler! Sorumluluklarınızı bile bile ihmal ederek Allah’a ve Elçisi’ne ihanet etmeyin (Enfâl/27).

13- Başkalarına hakaret etmek:
Dinimiz, bir müslümanın başkalarını küçük görmesini ve onlarla alay etmesini yasaklamış; suç işleyen birisinin cezalandırılması gerektiğini kabul ettiği halde, ona hakaret edilmesini doğru bulmamıştır. İslam’ın bu ilkesi, onun, insana verdiği değeri gösterir.

  • Ey iman edenler! Kimse başkasıyla alay etmesin; …başka birisini karalamasın, hoşlanmayacağı lakaplarla çağırmasın…(Hucurât/11).

14- Yalan, iftira ve kötü söz nakletmek:
Bu durum, kötülüğün yayılmasına ve insanlar arasında düşmanlık oluşmasına sebep olur.
Bir insanın, kendisi işlemediği halde, günahları överek yayması, onu da günaha sokar; başkalarının işlemesine sebep olduğu için de ayrıca günaha girer. Bundan dolayı, müslümanlar arasında ahlaksızlık yayanlar şiddetli bir şekilde tehdit edilmişlerdir.

  • İman edenler arasında çirkin söz ve davranışların yayılmasını isteyenler, dünyada da, ahirette de can yakıcı bir azaba uğrayacaklardır… (Nûr/19).
    Bir kimse, günah işlemiş bile olsa, onu kimseye anlatmamalıdır. Ama bir kimsenin, kendisine yapılan zulmü ve haksızlığı anlatmasına izin verilmiştir. Bu suretle o kimse, zulmün ortadan kaldırılmasını sağlayabilir.
  • Allah, kötülüğün açıklanmasından hoşlanmaz. Ama ondan zarar gören birisi tarafından açıklanırsa başka… (Nisâ/148).
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page