Kur’an kavramları: harâm

12.10.2020
Kur’an kavramları: harâm

Allah’ın haram ettiği/yasakladığı işler (2)
7- Gıybet etmek:
Gıybet, bir insanın arkasından hoşlanmayacağı bir şekilde anılması ve kötülenmesidir. Kötüleme kastı olmaksızın yanlışı söylemek, bunun dışındadır.

 • Ey iman edenler! Başkası hakkında (kötü) zanda bulunmayın, çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın ve birbirinizi çekiştirmeyin. Aranızdan kim ölmüş kardeşinin etini yemek ister?! Bundan tiksinirsiniz. Öyleyse Allah’a karşı gelmekten çekinin. Doğrusu Allah, tevbeleri çok kabul eder, çok merhametlidir (Hucurât/12).

8- Hırsızlık yapmak:
Hırsızlık, İslam’ın en önemli yasaklarından biridir, cezası da ağırdır (Mâide/38). Muhammed (a.s.), mümin erkek ve mümin kadınlardan, hırsızlık yapamayacaklarına dair söz almıştır (Mumtahine/12).

9- Söz taşımak:
Birbirinin aleyhine söz götürüp getirmek, insanları birbirine düşürür. Düşmanlığın çok olduğu bir toplumda, kimsede huzur kalmaz.

 • …Fitne (çıkarmak), adam öldürmekten daha büyük bir günahtır…(Bakara/217).
  Çünkü fitne, karışıklığa ve daha çok insanın ölümüne sebep olur. Aslında adam öldürmek de yasaktır. Ama fitne çıkarmak, daha büyük bir suçtur. 10- İnsanların gizli yönlerini araştırmak:
  Kur’an’da buna “tecessüs” denmiş ve yasaklanmıştır (Hucurât/12). Ancak, şüpheli kimselerin emniyet kuvvetleri tarafından izlenmesi ve yapacakları kötülüklerin engellenmesi buna aykırı düşmez. 11- Başkalarına zulüm/haksızlık etmek:
  Başkalarının maddî ve manevî haklarına tecavüz etmek, zulüm ve haksızlıktır.
  Bir kimsenin hakkı olan bir görevi veya işi, ona ehil olmayana veya hak etmeyene vermek, hakkı yenene zulümdür. Başkasının hakkını alan veya başkasına veren zalimdir. Eğer bu haksızlık toplumu ilgilendiriyorsa, hem zulüm hem de hıyanet olur.
 • …Allah’a ortak koşmak, en büyük zulümdür (Lokman/13).
 • …Kim Allah’ın koyduğu sınırları aşarsa, kendisine zulmetmiş olur …(Talâk/1).
 • Sakın zalimlere en küçük bir eğilim göstermeyin, yoksa ateş sizi de yakar. Allah’tan başka sığınağınız olmaz, kimseden yardım da göremezsiniz (Hûd/113).
  (Kur’an’a Göre İslam’ın Temel Kuralları, Prof. Dr. Hüseyin Atay, MEB, İstanbul, 1991)
 • Yazan ve nakleden: Şeref Aziz TAHA
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page