Kahta Kalesinin Fethi

12.10.2020
Kahta Kalesinin Fethi

YAZAN: EDA ÇELİK-ALİMSÖZLÜK

Sultan Alâeddin ’in casusları Amid yöneticisinin itaatsizlik edip Melik Kamil adına Hutbe okuttuğu haberini getirince Sultan 1226’da Mübarizeddin Çavlı’ya Kâhta Kalesi’ni fethetmesini buyurdu. Mübarizeddin Çavlı Kâhta’ya girip mancınıkları yerleştirdi.

Amid (Diyarbakır) yöneticisi Melik Eşref’ten yardım istedi. O da yardım için İbn’ül Bedir ile beraber on bin süvari gönderdi. Mübarizeddin Çavlı bunu haber alınca askerlerin bir kısmını mancınık çalıştırmakla görevlendirdi. Bir kısmını da alarak kale dışındaki boş alana savaşmaya gitti.

Önce Şamlılar saldırdı, üç kez saldırarak kuvvetlerini denediler. Sonrasında Mübarizeddin Çavlı ve ordusu da saldırıya geçerek savaşmaya başladılar ve İbn’ül Bedir’i ele geçirdiler, bunu duyan askerleri kaçmaya başladı. Aynı zamanda kaleye de saldırarak kale halkını zor durumda bıraktılar.

Aciz kalan kale halkı aman dilemek zorunda kaldı. Mübarizeddin Çavlı onların haline acıyarak kaleyi teslim etmeleri karşılığında canlarına dokunulmaması ve istedikleri yere gidebilmeleri için uğraşacağını söyledi. Saltanat sancağı Kâhta Kalesi’ne çekildi ve bu güzel haber Sultan’a verildi. Sultan kale halkını bağışladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page