Alaeddin Keykubad döneminde emirlerin öldürülmesi

12.10.2020
Alaeddin Keykubad döneminde emirlerin öldürülmesi

YAZAN: EDA ÇELİK-ALİMSÖZLÜK

Seyfeddin Ayaba, Zeyneddin Başara, Mübarizeddin Behramşah, Bahaeddin Kutluğca gibi devlet adamları, mallarının ve adamlarının çokluğu ile kıdemlerinin yüksekliği yüzünden gurur ve kibre kapılınca Sultan’a da baskı yapar hale geldiler.

Özellikle devlet adamlarının önemli işlerde Seyfeddin Ayaba’ya fikir sormaları Sultan’ı rahatsız etmeye başlamıştı. Bir gece bu emirler sarhoş olup Sultan’a karşı suikast hazırladılar. Orada bulunan kölelerden biri bu durumu Hokkabaz oğlu Seyfeddin’e haber verdi.

Seyfeddin’de Sultan’a giderek haber verdi. Sultan Antalya’da iken onları tutuklatmak istese de Hokkabaz oğlu Seyfeddin bu emirlerin Mübarizeddin Ertokuş ile dost olduğunu böyle bir şeye onun engel olacağını söyleyerek bu işi Kayseri’de yapmasını söyledi. Sultan Kayseri’de emirleri eğlence meclisine toplayıp planı kurdu.

Emirler evlerine gitmek isteyince onlara izin verilmedi ve tuzağa düşürüldüler. Saltanat naibleri emirlerin evlerine gidip mallarını ve servetlerini kaleme alarak evlerini mühürlediler.

Seyfeddin Ayaba Sultan’a giderek ona ve kardeşine gurbetteyken sahip çıktığını, onu tahta oturttuğunu ve kendisini öldürmeyeceğine dair söz verdiğini hatırlatsa da bu Sultan’ı daha çok sinirlendirdi. 

6 Haziran 1223’de emirlerin ölüm emrini verdi. Orta dereceli emirler kendi aralarında konuşurken onları da Rum ülkesinden sürerek cezalandırdı. Bunlardan Kemaleddin Kamyar’ın zor halini sonradan görüp affedecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page