Truba nedir, Truba ne demek?

Truba nedir, Truba ne demek?

Ulusal e-bilim ve e-altyapısı kuruluşunun kısa adıdır.

Tam açılımı “Türk Ulusal e-Bilim e-Altyapısını Güçlendirmesi” dir.

TRUBA, 160 ayrı üniversiteden 1700 araşırmacıya bilimsel çalışmalarına katkı vermek üzere doğrudan hizmet veren ulusal bir oluşumdur.

BİLİMSEL ÇALIŞMALARA KATKI SAĞLIYOR

TRUBA, Bilimsel çalışmalarına katkıda bulunmak üzere doğrudan hizmet veren, farklı kamu kurumları ve araştırma enstitüleriyle ortak projeler gerçekleştiren ve kuruluşundan itibaren 13 Avrupa Birliği Çerçeve Program Projesinde yer alınmasını sağlayan, ulusal anlamada stratejik önemi büyük bir e-Altyapıdır.

Kurulu olan ve geliştirilen Ulusal e-Altyapının uluslararası düzeyde rekabet edebilecek şekilde geliştirilmesine destek vermesi ve güçlendirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde bulunan TRUBA Danışma Kurulu ile birlikte hareket edilmektedir.

TÜBİTAK TARAFINDAN 2010 YILINDA OLUŞTURULDU

TRUBA Danışma Kurulu 2010 Temmuz ayında TÜBİTAK Bilim Kurulu Kararı ile oluşturulmuştur. TRUBA Danışma Kurulunda Kalkınma Bakanlığı, TÜBİTAK, üniversiteler, kamu, savunma sanayii ve özel sektörden temsilciler yer almaktadır.

TRUBA Danışma Kurulu, Türkiye’de e-Altyapıların bütün paydaşları için strateji, politika ve teknik danışmanlık sağlayan ve benzer altyapıları işleten, çoğu ülkede benzeri olmayan bir kuruldur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page