Melik Muhammed Tapar Kimdir?

05.10.2020
Melik Muhammed Tapar Kimdir?

Gıyaseddîn Muhammed Tapar, bilinen adıyla Melik Tapar, 21 Ocak 1082 günü doğdu.

Annesi cariye Taceddin Seferiyye Hatun’dur. Yeğeni Muizzeddin Melikşah’ın ardından Abbasi Başkenti Bağdat’ta Selçuklu tahtına çıktı.

Hilafetin merkezi Bağdat’ta hüküm sürdüğü için Selçuklu hanedanının başı olarak sayılıyordu fakat Horasan ve Maveraünnehir coğrafyasında hüküm süren kardeşi Ahmed Sencer daha büyük bir kuvvete sahipti.

1107 senesinde Halep atabeyi Rıdvan’la beraber olup Türkiye Selçuklu Sultanı I. Kılıç Arslan ile Habur Nehri kıyısında Musul Muharebesi’ne girişti.

I. Kılıç Arslan savaşı kaybederek muharebede öldü. Bir rivayete göre nehri geçerken öldü.

Muhammed Tapar, daha sonra baba bir kardeşi olan ve Sultan olarak tahta geçen Berkyaruk ile askeri bir mücadeleye başladı.

1101’de mağlup oldu ve 1102’deki muharebede de yenildi. Ancak iki taraf arasında yapılan antlaşmaya göre Muhammed Tapar’a Melik unvanı verildi.

Tapar; Suriye, Diyarbakır, Irak’ın Fırat Nehri kıyıları bölgeleri, Ermenistan, Azerbaycan, Mugan ve Gürcistan coğrafyasında hükümdar oldu.

Ancak yine de Muhammed Tapar tatmin olmadı, Sultan Berkyaruk’a karşı yeniden baş kaldırdı. Fakat başarı kazanamadı ve Güney Kafkasya’ya kaçmak zorunda kaldı. 1118 senesinde vefat etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page