İzzeddin Keykavus dönemindeki Ermeni Ülkelerine Sefer

30.09.2020
İzzeddin Keykavus dönemindeki Ermeni Ülkelerine Sefer

YAZAN: EDA ÇELİK- ALİMSÖZLÜK

KAYNAK:  İBN BÎBÎ’NİN ‘EL EVÂMİRÜ’L-ALÂ’İYYE Fİ’L-UMÛRİ’L-ALÂ’İYYE’ ADLI ESERİ

Ermeni Ülkelerine Sefer

Sultan Kayseri’de çevre vilayetlerin askerlerine haber gönderip Yabanlı Bazar’a gelip el öpmeleri ve alınacak kararlara uymalarını buyurdu. Bu sıralarda tahsildarlar Ermeni Tekfuru Leon’u Sis-Kozan bölgesinin haracını vermemesinden ve kötü davranışlarından dolayı şikâyet ettiler. Sultan o bölgeye gitmek için sıcakların bitmesini bekledi çünkü oradaki sivrisinek saldırısı askerlerin hayatı için sakıncalı olabilirdi.

1215 yılında sıcaklar bitince ordu harekete geçti. Tekfur bunu haber alınca paniğe kapılıp ne yapacağını bilemedi çaresizce savaşmak için ordusunu hazırladı. Sultan’ın askerleri Tekfur Leon’un en sağlam kalesi olan Çinçin (Hacin) saldırmak için hazırlıkları tamamladı ve kuşatma başladı.

Kale halkı üç gün mühlet istedi, bu süre zarfında Tekfur’dan yardım istediler ama Tekfur onlara yardım edecek gücünün olmadığını söyleyince onlarda canlarının bağışlanması şartıyla kaleyi teslim ettiler.

Sultan’ın askerleri Çinçin Kalesi’ni aldıktan sonra Kancin Kalesi’ne yönelip kısa sürede kalenin içine girip yağmada bulundular. Buradan sonra da Leon ile savaşmak için harekete geçtiler. Sultan’ın ordusu Leon’u ve askerlerini gafil avlayınca onlarda tepeye sığındılar.

Leon bunu fırsat bilerek süvarilerini ve piyadelerini topladı. İki taraf arasında savaş başladı. Leon’un en güvendiği komutanları Kont Stabl, Baron Oşin ve Baron Nuşin’in yenildiğini görünce kaçmaya başladı. Sultan’ın askerleri bir taraftan kaçan Leon’u ararken bir taraftan da Ermen ülkesine saldırmaya devam ettiler.

Devlet adamları Leon’un nasıl olsa özür dileyip barış sağlamak için ortaya çıkacağını düşünüp Sultan’ın yanına döndüler. Gerçekten de Leon bir süre sonra tevazu yolunu seçerek Sultan’a elçi gönderip özürler dileyerek bağlılığını bildirmiştir. Ayrıca bağlılık ve kulluk görevlerini yerine getirmek şartıyla ülke yönetimini istemiştir. Sultan da onu affederek ülkenin yönetimini ona bırakmıştır. Sahib Ziyaeddin Kara Arslan’ı bu haberi Leon’a vermesi için Ermen ülkesine göndermiştir.

Sultan İzzeddin Keykâvus, evlilik işleri için emirlere danıştığında emirler Erzincan Meliki Behramşah’ın kızını uygun gördüler bu fikir Sultan’a da uyunca elçiler gönderildi. Behramşah bundan büyük gurur duyarak hemen hazırlıklara başlamıştır. Devrin müftüsü Sadeddin Lehaveri Selçuki Hatun ile Sultan’ın nikâhlarını kıymıştır. Sonrasında yola çıkıldı, Konya’ya gelindiğinde büyük düğün eğlenceleri kurularak bu nikâh kutlandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page