Kur’an kavramları: talâk (boşanma) (2)

26.09.2020
Kur’an kavramları: talâk (boşanma) (2)

Kur’an, üç kere denemeyi yeterli görmekte; evliliğin yazboz tahtasına dönmesini engellemek için, mahkemede üç kere boşandıktan sonra tekrar evlenmeyi şarta bağlamaktadır. O şart şudur:

Hiçbir şart ve art niyet olmaksızın, kadın, başka birisiyle temelli olarak evlenmelidir. Buradaki “temelli” kelimesinden kasıt, kadının, eski kocasına dönme niyeti ve danışıklılık şartı olmamasıdır. Bu şekilde danışıklı olan nikah zina sayıldığı için geçersizdir.

Başka birisiyle evlenen kadın, ikinci kocasının ölümü halinde veya meşrû bir sebepten dolayı bu kocasından boşanır ise, geçinebileceğine kanaat getirir ve kesin olarak karar verirse, birinci kocasıyla yeniden evlenebilir (Bakara/229-230). Bu şartı yerine getirmeden, yani başka birisiyle evlenmeden, üç kere boşandığı önceki kocasıyla yeniden meşrû olarak evlenemez.

Hz. Peygamber döneminde boşanma, yukarıda anlatıldığı gibi, ayrı zamanlarda üç kere idi. Daha sonra bu üç boşanma, aynı anda üçünü birden kullanma şekline dönüştü. Bu uygulama Kur’an’a aykırıdır, terkedilmelidir.

Şakadan boşamalar geçersizdir.

Fıkıh kitaplarındaki, boşama hakkının sadece erkeğe ait olduğu iddiası doğru değildir. Karı kocadan her biri boşanmak isteyebilir.
(Hüseyin Atay, Kur’an’a Göre Araştırmalar 1, Atayy Yayınları, Ankara, 2015)

Yazan ve nakleden: Şeref Aziz TAHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page