İbn Bîbî’ye Göre İzzeddin Keykâvus Dönemi

26.09.2020
İbn Bîbî’ye Göre İzzeddin Keykâvus Dönemi

 İBN BÎBÎ’NİN ‘EL EVÂMİRÜ’L-ALÂ’İYYE Fİ’L-UMÛRİ’L-ALÂ’İYYE’ ADLI ESERİNE GÖRE İZZEDDİN KEYKÂVUS DÖNEMİ

KAYNAK: ALİMSÖZLÜK

Sultan Gıyâseddin Keyhüsrev şehit olduktan sonra devlet adamları onun üç oğlu Alâeddin, İzzeddin ve Celaleddin arasında hangisinin tahta geçeceği konusunda konuşurlarken Maraş Meliki Emir Nusreteddin’in yönlendirmesiyle büyük olan İzzeddin Keykâvus’a karar verdiler.

Hep birlikte Kayseri’ye giderek Malatya’ya geçtiler durumu İzzeddin’e anlatıp onu Kayseri’ye getirip tahta oturttular.

İzzeddin Keykâvus vefalı ve cömert bir hükümdar olmasının yanında hassas ve duygusal bir karaktere de sahiptir. Nefsi kötülüklerden arınmış, cömertliğiyle her zaman bağışlarda bulunan bir hükümdardır.

Şahsının övülmesini sever, kendisine şiir yazanları ödüllendirirdi. Hatta Eyyubilerden Hüsameddin Salar’ın kızına kendisine yazdığı kaside için her bir beytine yüz bin dinar hediye vermiştir. Bilgelerle dost, cahillerle düşman olmuştur.

Üslup ve belagatte iyi olasının yanında iyi at binen, mızrak atan bir hükümdardır. Yönetimi sırasında refah ve huzuru sağlamak için uğraşmıştır. Ordusunun kalabalık olması yerine işe yarayan askerlerden oluşmasını istemiş, komutanlara hem bu konuda hem de askerlerin başarılarının ödüllendirilmesi, ailelerinin korunması konusunda dikkatli olmalarını buyurmuştur.

Sultan İzzeddin Keykâvus tahta geçtikten sonra İznik Rum İmparatoru Laskaris özür dilemek ve barışı sağlamak için elinde tuttuğu Seyfeddin Ayaba’yı serbest bırakıp Sultan ile arasında aracılık etmesini istemiştir. Seyfeddin Ayaba, Laskaris’in elçilerinden önce giderek durumu Sultan’a anlatmış ve bağışlama konusunda Sultan’ı ikna etmiştir.

Elçileri kabul edip ağırladıktan sonra Seyfeddin Ayaba’yı Rum ülkesine gönderip kendi sultanlığının tanınmasını sağlamasını buyurmuştur. Laskaris bağlı kalacağına yemin etti ve Gıyâseddin Keyhüsrev’in cenazesini teslim etti. Gıyâseddin Keyhüsrev’in cenazesi alınarak Konya’da atalarının yanına defnedildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page