COVID-19

16.09.2020
COVID-19

COVID-19, farklı kişileri farklı şekillerde etkilemektedir. Enfekte kişilerin çoğu, hafif ila orta düzeyde semptomlar geliştirmekte ve hastaneye kaldırılmadan iyileşmektedir.


En yaygın semptomlar:ateş,kuru öksürük ve yorgunluk

daha seyrek görülen semptomlar:ağrı ve sızı boğaz ağrısı, ishal, konjunktivit baş ağrısı, tat alma veya koku duyusunun kaybolması döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi

Ciddi semptomlar:solunum güçlüğü veya nefes darlığı, göğüs ağrısı veya göğüste baskı, konuşma veya hareket kaybı

Ciddi semptomlar gösteriyorsanız derhal tıbbi yardım alın.

Doktorunuzu veya sağlık tesisini ziyaret etmeden önce mutlaka telefonla arayın.Hafif semptomlar gösteren ve başka bir sağlık sorunu olmayan kişiler, tedavi sürecini evde geçirmelidir.

Virüsle enfekte olan kişiler ortalama 5-6 gün içinde semptomları göstermeye başlar. Bununla birlikte, bu süre 14 günü bulabilir.

Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Uzmanları Covid -19 nedeniyle sıklıkla sorulan bu soruyu şu şekilde yanıtlıyor: “Grip, nezle ve covid-19 birbirine karıştırılan ve aslında belirtileri birbirine çok benzeyen 3 farklı hastalık. Nezle hepimizin çok sık geçirdiği viral bir enfeksiyon. Burun akıntısı ile başlar. Yüksek ateş yapmaz. Genellikle biraz yorgunluk halsizlik olur ve birkaç günde en fazla bir haftada iyileşirsiniz.

Covid enfeksiyonun başlangıcı da aynı nezle,grip belirtileri ile başlar. Yani kuru öksürükle, yüksek ateşle, boğaz ağrısı ile başlar ama Covid-19’un diğerlerinden farkı çok kısa sürede akciğere iniyor olması. Yani akciğere indiği içinde balgam yapması bazı hastalarda da en önemlisi zatürreye neden olması. İki taraflı yani her iki akciğerimizi de kısa sürede etkileyen zatürreye neden olması ve hastaneye yatış gerekliliği. En önemli farkı bu. Yani her burnu akan, her yüksek ateşi olan, her öksüren, hapşıran Covid-19 değildir. Nezle ve grip hastalıkları da mevcut. Bunun ayırıcı tanısını da hekimler yapıyorlar . Sizin bu tür şikâyetleriniz olduğunda yapacağınız şey, bir sağlık kurumuna müracaat etmek.”

You cannot copy content of this page