Komiser yardımcılığı sınavı ne zaman? Nasıl Hazırlanmalı ?

13.09.2020
Komiser yardımcılığı sınavı ne zaman? Nasıl Hazırlanmalı ?

Asagidaki ücretsiz uygulama ile sınava hazırlanabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=kusoqlu.komiserlik

Meslek içi komiserlik duyurusu ve şartları yazımızın sonunda mevcuttur. Peki sınava hazırlanmak için nasıl bir yol izlemeliyiz. ?


Öncelikle görevi başındaki bir polis memurunun yazılı sınava hazırlanması için pek vakit bulması mümkün değil, hazırlanmadan bu sınavı kazanmakta hiç mümkün değil. Bu yüzden önerimiz piyasada bulunan kitaplardan bir konu anlatım ve bir adet soru bankası kitabı almanız, aynı zamanda boş zamanlarınızda özetler okumanıza ve test çözmenize yardımcı olarak bir Mobil Uygulamayı telefonunuza yüklemeniz.


https://play.google.com/store/apps/details?id=kusoqlu.komiserlik


Yukarı bulunan linkteki mobil uygulama sayesinde sizde sınavda güzel bir başarı elde edebilirsiniz. Uygulamanın mantığı kısa özetlerle akılda kalıcı bilgileri öğrenmenizi sağlamak ve pratik test sistemi ile soru çözmenize yardımcı olarak sizi başarıya ulaştırmak.


Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kendi bünyesinde ki Polis Memurlarının Komiser
Yardımcısı olabilmesi için yapılan bu sınavda soru dağılımı aşağıdaki gibidir.


***Soru Dağılımı



Anayasa ve İdare Hukuku (%20)


Polisi ilgilendiren mevzuat (%30)


Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (%10)


İnsan Hakları (%10)


Ceza Muhakemesi Hukuku (%10)


Güncel ve Kültürel Konular (%10)


Ceza Hukuku (%10)


Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezine (PAEM)  2021 Yılı 6. Dönem İlk Derece Amirlik Eğitimi sınavı için  emniyet mensubu adaylar (meslekte fiilen iki yılını dolduran lisans mezunu polis memurları) arasından (925) erkek  (75) kadın toplam (1000) memurun ilk derece amirlik eğitimine  (komiser yardımcısı adayı) alımı yapılacaktır.


Alıma ilişkin olarak;
Ön başvurular 19-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında Personel Bilgi Sistemi (PBS)   üzerinden yapılacaktır. Sınav tarihi ve sınav yerlerine ilişkin duyuru bilahare yapılacaktır.


•    Ön başvuruda bulunan adaylar tarafından sınav başvuru ücreti olan 300 TL,  19 Ağustos saat 09.00’dan 31 Ağustos 2021 saat 17.00’a kadar Halk Bankası Gölbaşı/ANKARA Şubesi nezdinde bulunan 2021 YILI 6.DÖNEM İLKDERECE AMİRLİK EĞİTİMİ SINAVI hesabına yatırılacaktır.  Yalnızca Halkbank Şubelerinden, Halkbank ATM’lerinden ve Halkbank İnternet Bankacılığından başvuru ücreti yatırılabilecektir.  (Diğer Bankaların, İnternet Bankacılığı ve ATM’lerinden Başvuru Ücreti Yatırma İşlemi Yapılmayacaktır.) Ön başvuruda adaylar tarafından ödenen sınav başvuru ücretinin hiçbir durumda geri iadesi yapılmayacaktır. (Emniyet Teşkilatı personelinden şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocukları sınav ücreti yatırmayacaktır.)


    Sınav ücretini ödeyecek adayların T.C. kimlik numaralarının dekontun açıklama kısmında bulunması zorunludur. Dekontun açıklama kısmında T.C. kimlik numarası yazmayan adayların başvurusu kabul edilmeyecektir.


Konuya ilişkin diğer hususlar Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecektir.


2021 Yılı 6. Dönem Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Emniyet Mensubu Öğrenci Adaylığına Başvurmak İsteyen Adaylarda Aranan Şartlar


PAEM’e başvuru yapacak emniyet mensubu adaylarda aşağıdaki şartlar aranır:


    En az dört yıllık lisans seviyesindeki bir yükseköğretim programından veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,


    Başvuru tarihi itibarıyla meslekte fiilen iki yılını doldurmuş olmak,


    Son iki performans değerlendirme puanı iyi veya çok iyi olmak,


    Kısa veya uzun süreli durdurma cezaları, ceza süresi içinde derece yükselmesi için açılan kurslara, yarışma sınavı veya seçmelerine girmeyi de önler,


    Haklarında meslekten veya memuriyetten çıkarma cezasını gerektirecek suçlardan dolayı adli veya idari soruşturma yapılıyor olmamak.


PAEM’e başvuran emniyet mensubu adayların yukarıda belirtilen şartlardan herhangi birini taşımadıkları anlaşılması halinde, sınav sonuçlarına bakılmaksızın adaylıkları, öğrenime başlamışlarsa öğrencilikleri sona erdirilir.


 









YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page