İbn Bîbî’ye göre Gıyâseddin Keyhüsrev’in Gurbet Hayatı

13.09.2020
İbn Bîbî’ye göre Gıyâseddin Keyhüsrev’in Gurbet Hayatı
YAZAN: EDA ÇELİK-ALİMSÖZLÜK

İBN BÎBÎ’NİN NİN ‘EL EVÂMİRÜ’L-ALÂ’İYYE Fİ’L-UMÛRİ’L-ALÂ’İYYE ADLI ESERİNE GÖRE RÜKNEDDÎN SÜLEYMANŞAH’IN SALTANAT MÜCADELESİ

İbn Bîbî’ye göre Gıyâseddin Keyhüsrev’in Gurbet Hayatı

Gıyâseddin Keyhüsrev Akşehir’den İstanbul’a hareket ettiği sırada oğulları İzzeddin Keykâvus ve Alâeddin Keykubat ortadan kayboldular. Bu sıralarda Gıyâseddin Lâdik Köyü’ne gelmişti, orada saygısızlıkla karşılaştı.

Köy halkı saldırı ve yağmada bulundular. Bu olaydan sonra kardeşi Rükneddîn’e sitem dolu bir mektup yazdı. Rükneddîn Süleymanşah bu duruma çok sinirlendi ve züldü.

Küçük bir hilede bulunarak bu saldırıyı yapanların ödüllendirileceği konusunda ferman çıkardı böylelikle suçluları buldu ve onların cezalandırılması emrini verdi, Lâdik Köyü yakıldı.

Cezalandırma sonrasında Gıyâseddin’in kayıp oğulları bulundu. Rükneddîn onlara yanımda kalırsanız sizi çok rahat ettiririm ama babanızın yanına gitmek isterseniz sizi ona kavuştururum dedi. Melikler atabeglerinin tavsiyeleri üzerine babalarına gitmek istediler. Sultan Rükneddîn emir vererek Melikleri babalarının yanına gönderdi.
Gıyâseddin Keyhüsrev Ermeni Bölgesine yol aldı Tekfur Leon (I. Hetum) onu karşılayarak saygı ve bağlılığını gösterdi, onu çok iyi bir şekilde ülkesinde ağırladı. Sultan’a özel hediyeler sunarak gönlünü hoş tuttu.

Gıyâseddin Keyhüsrev buradan kardeşi Elbistan Meliki Tuğrulşah’ın yanına gitti. Kardeşi çok iyi hizmette bulundu ve kendi ülkesini mahiyetiyle birlikte kadı ve imamların önünde Gıyâseddin Keyhüsrev’e verdi.

Gıyâseddin buna çok memnun kaldı, şahitler önünde kabul ederek tekrar kardeşine iade etti. Sultan buradan diğer kardeşi Melik Kayserşah’ın ülkesi Malatya’ya gitti.

Kayserşah da aynı şekilde karşılama ve ağırlama geleneklerini yerine getirdikten sonra ülkesini ve sarayını Sultan’a hediye etti. Gıyâseddin Keyhüsrev aynı şekilde kabul edip tekrar kardeşine iade etti ve buradan Melik Adil’in ülkesi Şam’a doğru yola çıktı.
Bunu haber alan Şam Melikleri Arap misafirperverliği ile karşılama töreni hazırladılar. Sultan zamanın tadını çıkarıp acısını unutsun diye eğlence meclisleri düzenlediler. Sultan Gıyâseddin buradan Amid bölgesine gitmeye karar vermiş. Melik Salih karşılama töreni sonrasında sahip olduğu her şeyi Sultan’a sunmuş, Sultan da kabul ederek tekrar melike iade etmiştir.

Buradan Melik Balaban’ın ülkesi Ahlat’a gitti, burada da saygıyla karşılanıp ağırlandıktan sonra Canit(Samsun)’a doğru harekete geçti. Canit Meliki aynı şekilde Sultan’ı çok iyi şekilde ağırladı. Sultan buradan İstanbul’a gitmek isteyince Canit Meliki Sultan için gemiler hazırlatmıştır.

Vasilyus Sultan’ı İstanbul’da çok iyi bir şekilde ağırladı, Sultan bu hizmetten memnun kaldı ama Rum ülkesine musallat olan bir Frenk Sultan’ın huzurunu kaçırdı. Sultan onunla bütün engellemelere rağmen bir meydanda cenk etti ve yenilmezliği ile bilinen Frenk’i mağlup etti.

Vasilyus Sultan’ın rahat edebileceği Rum kayseri Melik Mavrozomes’in yanına gitmesini tavsiye etti. Sultan cennet olarak tasvir edilen bölgeye giderek orada huzurla yaşamaya başladı.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page