İbn Bîbî’ye göre Rükneddîn Süleymanşah’ın Saltanat Mücadelesi

09.09.2020
İbn Bîbî’ye göre Rükneddîn Süleymanşah’ın Saltanat Mücadelesi
YAZAN: EDA ÇELİK-ALİMSÖZLÜK

İBN BÎBÎ’NİN NİN ‘EL EVÂMİRÜ’L-ALÂ’İYYE Fİ’L-UMÛRİ’L-ALÂ’İYYE ADLI ESERİNE GÖRE RÜKNEDDÎN SÜLEYMANŞAH’IN SALTANAT MÜCADELESİ

Rükneddîn Süleymanşah babası II. Kılıçarslan’ın ölüm haberini alınca matem şartlarını yerine getirdikten sonra dostlarını emirleri yanına çağırarak, kardeşlerinin ayrılıkçı hallerini de fırsat bilerek Tokat’tan harekete geçti. Aksaray’da ordu toplayarak Konya’ya geçti.

Konya halkı itaate yanaşmadı ve mücadele başladı. Mücadele dört ayı geçince şehrin ileri gelenleri önce Rükneddîn’e giderek babasının yaptığı veliahtlık seçimine sadık kalması, bunun karşılığında da sefer masrafı ve tazminatı verilmesini teklif etmişlerdir. Saltanat tahtına oturma hırsı ile gelen Rükneddîn bunu kabul etmedi.
Şehrin ileri gelenleri sonrasında Gıyâseddin Keyhüsrev’in canı, mahiyeti ve oğullarına zarar gelmemesi konusunda yemin etmesi ve başka memlekete gitmesine izin vermesi ile saltanat tahtına oturabileceğini söylediler.

Rükneddîn Süleymanşah bunun üzerine bir ahitname yazdı ve bu teklifi kabul etti. Şehrin ileri gelenleri Gıyâseddin Keyhüsrev’in yanına giderek durumu anlattılar ve zor durumda kaldıklarını da ifade ettiler.

Devamında ise Melik Rükneddîn ile yaptıkları anlaşmayı anlattılar, bu anlaşmayı Gıyâseddin kabul etmezse mücadeleye devam edeceklerini de söylediler ama Sultan Gıyâseddin buna razı olmayıp fedakârlık göstererek gitmeyi kabul etti. Yolculuk için gerekli tedbirler alındıktan sonra Gıyâseddin Keyhüsrev buradan ayrıldı.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page