Beyan nedir? Beyan esastır ne demektir?

03.09.2020
Beyan nedir? Beyan esastır ne demektir?

Beyan Ne Demek?

Bayan kelimesi Türkçe karşılık olarak ‘bildirme, söyleme’ şeklinde tabir edilmektedir. Ancak bu özellikle emlak konusu açısından herhangi bir durum karşısında işlemi bildirme şeklinde öne çıkıyor.

TDK’ya Göre Beyan Etmek, Beyanat ve Beyan Değeri Nedir?

TDK’ya göre beyan etmek kelimesinin anlamı ‘Bildirmek, söylemek, anlatmak ya da ileri sürmek’ gibi anlamı üzerinden değerlendirilmektedir. Bunu bir örnek vererek daha iyi anlamak mümkündür.

‘’Ben zaten bir zemin istiyordum ki efkarımı ondan beyan edeyim.’’ N. F. Kısakürek

Beyan etmek ile beraber TDK’ya göre ayrıca beyanat kelimesi, ‘demeç, bildiri’ anlamı üzerinden ifade edilir. Beyanat aynı zamanda ele alınacak sözleşme ya da farklı belgeler ile beraber emlak konusunda da önemlidir.

Anlamı konusunda TDK’ya göre beyan değeri ise ‘kayıtlı değer’ şeklinde tabir edilmektedir. Özellikle bir gayrimenkul sahibi ya da hissedarları tarafından değerini yasa çerçevesinde beyan etmek olarak da dile getirilebilir.

Gelelim hukukta kullandığımız beyan esastir cümlesine örneğin Cinsel suçlarda söz konusu olan “Kadının beyanı esastır” ilkesi, delil yetersizliği olan durumlarda kadın veya çocuğun beyanının esas alınarak kovuşturma aşamasına geçilmesi ve beyanın yargılama aşamasında da delil niteliği taşıyabilmesi anlamına geliyor.

Bunun dışında vatandaş bir konuda mağdur olduğunu beyan ediyorsa müracaat ediyorsa çok irdelemeden beyan esastır diyip müracaatı alınır buda sahsin beyani varsa boyle bir olay olduğuna dair tahkikata başlanmalıdır anlamındadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page