Singapur’u Kazanan Merve Kahraman Kimdir?
Dünyanın en iyi ilk 25 üniversitesi arasında yer olan Singapur Ulusal Üniversitesi’ne burslu olarak doktora programına kabul edilen öğrenci.

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden 2020’de mezun oldu. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi  2020 Mezuniyet Töreni Rektörlük Ödülü sahibidir.Kolorektal kanseri (kalın bağırsak kanseri) üzerine çalışacak olan Kahraman, Twitter’da bir anda trend topic oldu.

Hatta birçok insan onu tebrik etti. Bunlardan biri de Akparti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’di. 

ÖZLEM ZENGİN: TEBRİKLER MERVEZengin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Tebrikler Merve… Uzun ve zorlu Bilim yolculuğunda,  insanlara şifa olacak nice başarılar ve gerçekleşen hayallerle dolu mutlu bir hayat diliyorum.” Paylaşımında bulundu.

Singapur Ulusal Üniversitesi, bir araştırma üniversitesidir. Üniversite, 1905 yılında kurulmuş olup ülkenin en eski ve en büyük üniversitesi konumundadır.
KANSER BENİ BÜYÜLEYEN BİR ALAN

Kahraman, Boğaziçi Üniversitesinin web sitesinde Gizem Seher’e yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Temel olarak “tek hücre RNA dizileme” (single-cell RNA sequencing) ve ileri mikroskop teknikleriyle kanser hücrelerinin mikro çevreleriyle olan etkileşimlerini inceleyeceğim. Kanser beni büyüleyen bir çalışma alanı. Bu zamana kadar kanser araştırmalarında büyük yol kat edilse de yeni araştırmalar onun hiç bilinmeyen yönlerini gösteriyor ve onun sandığımızdan daha da kompleks olduğunu kanıtlıyor. Bu kanser türü  hastadan hastaya çok değişebiliyor ve temel amacımız da bunun gibi hastalıklarda nelerin değişimlere yol açtığını bulmak ve buna göre ilaçlar ya da terapiler geliştirmek.”
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın