Kur’an kavramları: Fitne

12.08.2020
Kur’an kavramları: Fitne
“F-t-n” fiilinin masdarı olan “fetn” kelimesinin asıl anlamı, altın elde etmek için, içinde altın madeni bulunan kütlenin ateşe sokulmasıdır. Bu kelime (Kur’an’da), insanın ateşe atılması anlamında da kullanılmaktadır (Zariyat/13-14).
“Fitne” kelimesi kimi zaman “deneme/sınama (Tâhâ/40); kimi zaman da belâ, azap ve işkence anlamına gelir (Yunus/83; Enfâl/25).

Yüce Allah, insanların onlardan dolayı uğrayacakları sıkıntılardan dolayı, serveti ve çocukları “fitne” olarak nitelendirmiştir (Teğâbun/15).
Yüce Allah, iman ettiğini söyleyenleri ‘fitne’ye (imtihana) tâbi tutarak, bu konuda doğru söyleyenler ile yalan söyleyenleri ortaya çıkaracağını bildirmektedir (Ankebût/1-3).
Şu ayet de bu anlamdadır:
  • Sizi mutlaka korku ve açlıkla, can ve mal kaybıyla deneyeceğiz. Sabredenleri müjdele! (Bakara/155).
    “Fitne”, hem Allah’tan, hem de kullardan sâdır olan; belâ, musibet, öldürme, azap etme ve benzeri, kerih fiillerdendir. Bu tür fiiller Allah’tan sâdır olduklarında hikmet üzere olurlar. Allah’ın emirlerine dayanmaksızın insanlardan kaynaklandıklarında ise, bunun karşıtı olurlar. Bundan dolayı yüce Allah, insanları, fitnelerinden dolayı yermektedir (Bakara/191; Burûc/10).
    (Allâme Râğıb Isfahânî, Kur’ân Lafızları Mufredâtı)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page