Kimlik

26.07.2020
Kimlik

İslam ümmetine/milletine mensup olmak, bildiğimiz bütün aidiyet türlerinden farklıdır. Ne Hıristiyanlık’taki gibi Kilise’nin onayından geçmiş olmak, ne Yahudilik’teki gibi bir kavme mensup olmak, ne de modern devletin ulusuna ait vatandaş olmaktır. İslam milletine mensup olmak, sadece iman ile elde edilmiş olan bir aidiyetin kendini mekanda göstermesinin bir ifadesidir. İslam ümmetine mensup olmak, gönüllü bir katılımdır; İslam’ın, mümin için öngördüğü hayat tarzını yaşatan ve güvenceye alan bir sosyal varoluşu temsil eder.

Osmanlı’nın modernist elitleri, 19. yüzyılın kavmiyetçi taleplerini yıkıcı bulurken, imparatorluğu yine kavmiyetçi bir temelde koruyacaklarına inanmış, diğer kavmiyetçilikleri bastırarak sorunların üstesinden gelebileceklerini zannetmişlerdir. Bu mantık bugün de, kendi hakimiyet anlayışıyla beraber hâlâ yürürlüktedir.
Ortak bir tarihin aktörleri olan müslümanlar, modernleşmeyle beraber her biri kendisi için ayrı bir tarih talebinde bulunmaya başlamışlardır. Peygamberler’i unutarak Türkler Ergenekon’u, İranlılar Persler’i, Iraklılar Babil’i, Mısırlılar Firavunlar’ı, Kürtler de Zerdüşt geleneğini kendi ulusal tarihlerinin kökeni yapmak istemişlerdir. Müslümanlar için bundan daha büyük bir trajedi olamaz.

1900 yıllarında Osmanlı Millet Meclisi’nden, “İslam, Araplar’ın dinidir, onların olsun” diyenler çıkmıştı. Bugün de bir kısım Kürt aydınının, “İslam’ın, Kürtler’in uluslaşmasını geciktirdiği”ni söylemeleri sürpriz sayılmamalıdır. Buna rağmen İslam, müslümanların kardeşliği adına, uluslaşma karşısında hâlâ büyük bir engel teşkil etmektedir. Bundan dolayı, ulus-devletin bütün çabasına rağmen müminleri vatandaşa dönüştürmek kolay olmamaktadır.

Müslümanın kimliği, inancının/dünya görüşünün bir yansıması olarak hem dünyada, hem de ahirette geçerli bir özellik taşır. İslam, her kavme kendi diliyle kendi dinini yaşama hakkı tanır. Eğer bir kavim böyle bir özgürlük sorunu yaşıyorsa, bu sorunu çözmek bütün müslümanların sorumluluğudur.
(Abdurrahman Arslan, Yeni Bir Anlam Arayışı, Bilge Adamlar-2013)

Nakleden: Şeref Aziz TAHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page