Kur’an’ın İlk Mesajları (The earliest message of the Qur’ân)

21.07.2020
Kur’an’ın İlk Mesajları (The earliest message of the Qur’ân)

1- Allah’ın ikramı ve gücü (God’s goodness and power):

  • Her şeyi yaratan; onlara, var oluş amacına uygun biçim ve özellikler verip hedefine yönelten ulu Rabbinin yüceliğini göster! (A’lâ 87/1-3).
  • Peki onlar, bulutların nasıl oluşturulduğu, göklerin nasıl yükseltildiği, dağların nasıl dikildiği ve yeryüzünün nasıl düzlendiği üzerinde hiç düşünmüyorlar mı?! (Ğaşiye 88//17-20).
  • Canı çıkası insan: ne kadar nankördür! Allah onu hangi özden yaratmaktadı! Onu bir sperm damlasından yaratmakta, sonra ona belli bir biçim ve özellik vermekte, yaşama imkanı sunmaktadır. Sonunda onun canını alacak, kabre koyacak ve dilediği zaman da yeniden diriltecektir. Hayır, insan, Allah’ın kendisine emrettiklerini henüz yerine getirmemiştir. Öyleyse, yediklerinin nasıl oluştuğu üzerinde iyice düşünsün: gökten bol bol su indirmekteyiz. Bitkilerin yetişmesi için toprağı yarmaktayız. Bu sayede sizin için ve hayvanlarınızın beslenmesi için tahıllar, üzüm bağları, sebzeler, zeytin ağaçları, hurmalıklar, ağaçlarla dolu bahçeler, meyveler ve otlar bitirmekteyiz. (Abese 80/17-32).
  • Nakleden: Şeref Aziz TAHA
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page