Yaşadığımız Zihinsel Travma

18.07.2020
Yaşadığımız Zihinsel Travma

Yaşadığımız Zihinsel Travma

Değişmekte olan bir toplumda kurucu değerlerin neler olması gerektiği konusunda anlaşmazlık vardır. İslam’dan, söz konusu değişime meşruiyet temeli oluşturması istenmektedir. Çünkü İslam tarafından meşruluk kazanmamış olan bir değişim köksüz kalmak zorundadır. Bugün bütün müslümanların modernleşmeyle problemleri vardır. Batı, bilincimizi parçalamış durumdadır. Sivil toplumu cemaatin dengi olarak görüyoruz. Kadın-erkek ilişkilerini “adalet” temelinde değil, feminist bir bağlamda, “eşitlik” temelinde tartışıyoruz. Müslümanların cemaat olmalarını sağlayacak camileri yok; sadece aileleri var; onu da farkında olmadan kendi ellerimizle çözüyoruz. Küresel güçler çocuklarımızı İslam’dan uzaklaştırmak istiyorlar. Müslümanlar ise televizyondaki tartışmaları izleyerek meselelerini çözebileceklerini zannediyorlar.

MODERN DEĞERLERİ OLDUĞU GİBİ KABULLENDİK
Biz modern değerleri içselleştirdik; hayatımızı, evlerimizi ve şehirlerimizi ona göre düzenledik. Ama küresel kültüre karşı nasıl direneceğimiz konusunda fazla kafa yormadık. Bunları yaparken müslüman kalacağımızı, degişmeyeceğimizi zannettik. Bugün müslümanlar düşünceleriyle, hayat tarzlarıyla ve geleceğe ilişkin hedefleriyle İslam’ın ideallerinden büyük ölçüde uzaklaşmışlardır. Bu çok ciddi bir travmadır.
İslam’ın bütün değerlerini, kavramlarını ve muhkemlerini, başka bir dünya görüşünün var ettiği bağlam içine taşıyarak, onları orada düşünüyor, orada anlamaya ve anlamlandırmaya çalışıyoruz. Ama o bağlam dünyası bize ait olmadığından, bizim İslam’ı anlama şeklimizi belirlemekte, İslam’ı, onun öngördüğü biçimde anlamamızı ve uygulamamızı sağlamaktadır.
Geçmişten beri gelen İslamî talepler, günümüz müslüman zihni için artık makul olmayan talepler olarak algılanmakta, hayatın gerçekleriyle onlar arasında ilişki kurulamamaktadır. Dolayısıyla, gerçekleşmesi imkânsız talepler olarak görülmektedir; bunları dile getirenler ya radikal ya da hayalci olarak nitelendirilmektedirler. Bu, zihinsel dönüşümün getirdiği bir hasıladır.
(Abdurrahman Arslan, Yeni Bir Anlam Arayışı, Bilge-Adamlar-2013)

Derleyen: Şeref Aziz TAHA

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page