İnternet Alışverişi ile ilgili bilmeniz gerekenler

05.07.2020
İnternet Alışverişi ile ilgili bilmeniz gerekenler

Son dönemlerde internet alışverişleri her zaman olduğu gibi arttı. Pek çok ihtiyaç online olarak giderilmeye başlandı. Ancak bu durum bazı mağduriyetleri de beraberinde getiriyor.

Online alınan birçok ürün kimi zaman ya sipariş edildiği gibi gelmiyor ya da sipariş edilenden çok daha farklı bir ürün geliyor. Peki böyle bir durumda haklarımız ne? Ne yapmalı, nereye başvurmalıyız? Gibi sorulara cevap arar olduk.

İnternetten yapılan her alışverişin mesafeli satış sözleşmesine tabii olduğunun bilincinde olmak gerekiyor..

Mesafeli satış sözleşmelerinde ürün ayıplı olsun ya da olmasın 14 gün içinde gerekçe gösterilmeden iade edilebiliyor.

Eğer ürün ayıplı, yani sipariş ettiğimiz tür cins veya kapasitede değil ise tüketici bunu makul bir süre içerisinde satıcıya bildirerek değişimini veya iadesini talep edebiliyor.

Peki satın aldığımız ürün dışında başka bir ürünle karşılaşırsak ne yapılmalı?

Örneğin internetten bir cep telefonu sipariş ettiğimizde bize el feneri gönderilirse, bu durumda sözleşme hiç uygulanmamış sayılıyor. Tüketici para iadesi veya sipariş ettiği ürünü talep etme hakkına sahip oluyor.

Peki tüketici ve satıcı arasında uzlaşmazlık çıkarsa ne yapılmalı? Normal dava yolunu izlemek bazen çok uzun süreçleri beraberinde getiriyor. Bu durumda tüketiciler tahkim yolunu seçerek uyuşmazlıkları en geç 5 ay içinde çözebilir.

İstanbul Tahkim Merkezi uyuşmazlıkların çözümü için bir porje başlattı.

Med-Arb projesi ile taraflar önce ara bulucuya gidecek. Eğer burada anlaşılamazsa Tahkim Mahkemesinde dava açılacak ve dava hakemler tarafından en geç 3 ay içerisinde karara bağlanacak.

Böylece tüketicinin uzun süre bekletilerek zarara uğramasının önüne geçilmiş olacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page