Nejat Çoğal Kimdir?

05.05.2020
Nejat Çoğal Kimdir?

Nejat Çoğal Kimdir?

1968 yılında Adana/Karaisalı’da doğan Nejat ÇOĞAL Tarsus Nüfusuna kayıtlıdır. İlk ve orta öğrenimini Adana’da tamamladı. Bir süre Adana Erkek Lisesi’nde okuduktan sonra Ankara Maliye Meslek Lisesi (Maliye Okulu) giriş sınavlarını kazandı.

1985 yılında Ankara Maliye Meslek Lisesi (Maliye Okulu) bitirerek, aynı yıl, Ankara Defterdarlığı’nda memuriyet görevine başladı.

Maliye ve Gümrük Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ile Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüklerinde görev yaptı.

1991 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu.

1992 yılında, yapılan giriş sınavlarını kazanarak, Stj. Gümrük Muhafaza Kontrolörlüğü görevine atandı.

1994 yılında, “Karadeniz Ekonomik İşbirliği Bölgesi (KEİB) ve Türkiye Açısından Önemi” başlıklı araştırma tezini vererek mesleki yetki aldı.

1995 yılında yapılan yeterlik sınavını geçerek Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı, Gümrük Muhafaza Kontrolörlüğü görevine atandı.

2002-2004 yılları arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nde, University of Illinois’te, Finans alanında Bilim Mastırı (M.S.F.) yaptı.

2003 yılında, ABD’de iken, Gümrük Muhafaza Başkontrolörlüğü görevine atandı.

2005 yılında, Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM) Uzmanlık Kursu’nu tamamlayarak ve “Gümrük Birliği Çerçevesinde Türkiye-AT İlişkileri” başlıklı tezini vererek ‘Avrupa Birliği Uzmanlık Sertifikası’ aldı.

2008-2010 döneminde Türk Yurdu Dergisi Yayın Kurulu Üyeliği yaptı.

T.C. Bükreş Büyükelçiliği nezdinde yürüttüğü diplomatik görevi kapsamında, 2011-2012 yıllarında, Romanya/Bükreş’te bulunan Southeast European Law Enforcement Center (SELEC) adlı uluslar arası Örgütte Türk Gümrük İrtibat Görevlisi olarak Türkiye’yi temsil etti.

Türkiye, Avusturya, Hollanda, ABD, Macaristan, Fas, Arnavutluk, Ukrayna ve Romanya’da düzenlenen çok sayıda uluslararası seminer, eğitim ve denetim faaliyetlerine, Gümrük Müsteşarlığı’nı, SELEC’i ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nı temsilen katıldı.

Kıbrıs’ta Nafile Çözüm Arayışları: Talat-Hristofyas Süreci” ve ” “AB’nin Türkiye Paradoksu” isimli iki kitabı yayınlanmıştır.

Ekonomi, Avrupa Birliği, Kıbrıs, gümrük, dış ticaret, finans, kaçakçılık mevzuatı, anayasa, kamu personel rejimi, KEİ, Şangay İşbirliği Örgütü ve dış politika alanlarında yayınlanmış çok sayıda araştırma ve makaleleri bulunmaktadır.

Türk Ocakları Merkez Hars Heyeti Üyesidir.

Ankara Hacı Bayram Veli (Gazi) Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisidir.

2014-2017 yılları arasında, Romanya/Bükreş’te bulunan Southeast European Law Enforcement Center (SELEC)  Konseyi Türkiye Daimi Temsilci.

2011 yılında, Gümrük ve Ticaret Başmüfettişliği görevine atanmıştır.

2014 yılında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü, İstihbarat Dairesi Başkanı olarak atanmıştır.

Halen, Ticaret Bakanlığında Gümrükler Muhafaza Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yürütmektedir.

İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page