Polis tayin bölgeleri, tayin sistemi

16.02.2020
Polis tayin bölgeleri, tayin sistemi

7 grupta listlenen illerin farklı süreleri ve farklı şartları vardır. Polisler tercihlerini yaparken 7 grup icerisinden il zorundadır.

Şark Hizmeti Nedir?
Hepinizin bildiği üzere şark doğu anlamına gelmektedir. Lakin polisliğe şark hizmeti açısından baktığımızda, şark illeri sadece doğudaki illeri kapsamaz.  Peki nedir bu şark hizmeti ? Şark hizmeti terör açısından tehlikeli olan bölgelere verilen bir isimdir, Her polis 1’den fazla kez bu illere gidip görev yapmak zorundadır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti doğusuyla, batısıyla, kuzeyi ve güneyi ile bir bütündür. Bu toprakların iç güvenliği emniyet teşkilatı ve jandarmaya, dış güvenliği ise askeriyeye verilmiştir. Bundan dolayı polisliği ve askerliği düşünen her birey bu kutsal görevi yerine getirmelidir.

Şark Hizmeti Tehlikeli midir?
Şark hizmetinde iseniz kesinlikle terör bölgesin de görev yapıyorsunuz demek oluyor.  Bundan dolayı şark hizmeti tehlikelidir. Şark hizmetindeki tehlike durumu da şark illeri arasında değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse Erzurum da şark yapan bir polis memuru ile Hakkâri Yüksekova da şark hizmetini yapan polis memuru aynı tehlike altındadır diyemeyiz.

Şark tercihi nasıl yapılır?
Öncelikle şark tercihinde bulunmanız için ilk atamanız itibari ile en az 2 seneyi batıda tamamlamış bulunmanız gerekmektedir. Bu süreyi tamamlayan adaylara şark hizmetinin geldiği tebliğ edilir ve tercih yapılması istenilir. Sistem üzerinden tercih yapılır.

Şark için ipka nedir ve kaç defa verilir?
İpka şark hazırlığınız geldiğinde, bulunduğunuz ilde kalmanız için verdiğiniz dilekçedir.  Kurum amirleriniz tarafından uygun bulunduğu takdirde 1 yıllığına, şark hizmetinizin ertelenmesi durumudur. İpkanın bir sayısı veya üst limiti yoktur. İpkanız kabul edilmeyene kadar her yıl verilebilir.

Hangi iller şark hizmeti kapsamındadır?
Bir çok ilimiz şark kapsamındadır, bu illerin ilçeleri da şarka dahildir. Bu illerimiz ise ; Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve  Van illerinden oluşmaktadır.

Polis memuru emekli olana kadar şarka kaç defa gider?
Polis memurları emekli olana kadar en az bir defa şarka gitmek zorundadırlar. Lakin polis memuru emekli olana kadar, birkaç kez şarka gidebilir.

Şarkta polis ekstra ne kadar ücret alır?
Polis memuru şarkta bulunduğu  süre boyunca ilin tehlike durumuna göre, her ay ekstra bir ücret alır. Bu ücretler minimum 200 tl, maksimum 1000 tl yi bulmaktadır.

Şark dönüşü istediğimiz şehre gelebilir miyiz?
Şarkı biten polis memurları, batıya gelmek için tercih yaparlar. Bu tercih sıralamasında en çok istenilen il birinci sıraya yazılır. Lakin  siz şarkınızı Tunceli, Şırnak, Hakkari gibi daha tehlikeli olan şehirlerde yapmışsanız ilk tercihiniz büyük ihtimal gelir. Lakin şarkınızı Erzincan, Erzurum, Elazığ, Sivas  gibi şehirlerde yapmışsanız ilk tercihinizin gelme ihtimali çok düşüktür ve de tercih dışı olarak İstanbul ve  ya Ankara ya bile gönderilebilirsiniz.

You cannot copy content of this page