TCK 123 Kişilerin huzur ve sükununu bozma suçu

polis365
polis365

Bu  başlığa geldiyseniz www.polis365.com olarak bizim bilgiye önem veren kullanıcımız size şöyle izah edelim, Kolluk kuvvetleri olarak  yaptığımız incelemelerde edindiğimiz bilgilere göre her kolluk kuvvetinin öğrenmesi ve bilmesi gereken ; TCK md. 123’te ‘Hürriyete Karşı Suçlar’ başlığı altında düzenlenmiştir.

Kişilerin Huzur ve Sükununu Bozma Suçunun Cezası

Kişilerin huzur ve sükununu bozma suçunun cezası, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıdır.

Hükmedilen hapis cezası, adli para cezası seçenek yaptırımına çevrilebilir. Mahkumiyet kararında belirlenen hapis cezasının ertelenmesi veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması da mümkündür.

Bu suçta, fail kasten mağduru rahatsız etmekte, mağdurun huzurlu bir özel ve sosyal hayat yaşamasına müdahale etmektedir. Hukuken bağlı seçimlik hareketli bir suç olarak tarif edilen bu suç ile korunan hukuki değerler, mağdurun iç huzuru, karar verme ve hareket özgürlüğüdür.

Kişilerin huzur ve sükununu bozma suçu, bazen başka suçların unsuru haline geldiğinden, o suçlar içinde erimektedir. Örneğin, telefonla cinsel taciz suçu işlenmesi halinde kişilerin huzur ve sükununu bozma suçu cinsel taciz suçunun unsuru haline geldiğinden, fail sadece cinsel taciz suçu ile cezalandırılmaktadır.

TCK 123. maddeye göre kişilerin huzur ve sükununu bozma amacıyla yapılan basit olarak herkesin anlayacağı aşağıdaki üç seçimlik hareketten herhangi birinin yapılması bu suça vücut verir:

  • Israrla Telefon Edilmesi,
  • Israrla Gürültü Yapılması,
  • Israrla Hukuka Aykırı Başka Bir Davranışta Bulunulması.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın