İdam edilen ilk ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu kimdir?

07.10.2019
İdam edilen ilk ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu kimdir?

Mustafa Pehlivanoğlu Kimdir?
12 Eylül Darbesi’nin ardından idam edilen ilk ülkücü.
Doğum tarihi: 3 Mart 1958 Ankara Ayaş.
Ölüm tarihi ve yeri: 7 Ekim 1980-Ankara Ulucanlar Cezaevi
Defnedildiği yer: Karşıyaka Mezarlığı-Yenimahalle Ankara
Ölüm nedeni: İdam
Doğum Tarihi ve Yeri: 3 Mart 1958 Ankara Ayaş.
Mustafa Pehlivanoğlu’nun idamından önce anası ve babasına yazdığı mektup:
”Sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yasa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. Benim sizlere karşı islemiş olduğum hataları ve suçlarımı affedin. Hakkınızı helal edin. Ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar Cenab-ı Hakk’ın ve Onun Resulünün, Yüce Peygamberimizin yolundan ayrılmadım. Alın yazımız böyle yazılmış. Kader ne ise onu çekeceğiz. Ben de kardeşim Haydar gibi bir an önce Allah’ın huzuruna çıkacağım. Eğer benim günahım varsa Cenab-ı Allah’ın huzurunda çekmeye hazırım. Yok, bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler Allah’tan bulsunlar. Şunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, Mustafa’lar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. Kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakındır. Zafer her zaman Allah’a inananlarındır.
Bunun için hiç üzülmeyin. Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. Sizden ricam ağlamayın. Anne, sizlerle helalleşmek isterdim, fakat olmadı. Hakkım varsa, hepinize helal olsun, siz de helal edin.
Son olarak, abime, yengeme, yiğenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. Nişanlıma da selam eder, Cenab-ı Allah’ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim.
Oğlunuz Mustafa”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page