Telefonun çalınması veya kaybolması durumunda yapmanız gerekenler

15.09.2019
Telefonun çalınması veya kaybolması durumunda yapmanız gerekenler

İletişim ve internet çağında olduğumuz şu dönemde, cep telefonumuzu evde unutmak bile mümkün değilken çalınması veya kaybolması sanırım başımıza gelebilecek en kötü anlardan biri. Cep telefonumuzun kayıp ya da çalıntı durumlarında ilk aklımıza gelen şey polise gitmek olsa da, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) telefon kayıp/çalıntı işlemleri için neler yapmanız gerektiği konusunda detaylı bir açıklaması var. Ayrıca kayıp/çalıntı durumlarında iPhone sahipleri “iPhone’umu bul” ve Android kullanıcılarıysa “Cihazımı Bul” özelliğini kullanarak cihaz bulma, kilitleme veya silme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ama öncesinde gelin 6 soruda BTK’nın açıklamasına bir göz atalım.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) resmi internet sayfasında cep telefonu kayıp/çalıntı durumlarında neler yapmamız gerektiğini detaylı olarak anlatıyor..

-E-devlet kapısı üzerinden Kayıp/Çalıntı İhbar Bildirimiya da BTKsistemine girilerek kayıp/çalıntı ihbarında bulunabilirsiniz. Ayrıca BTK Tüketici İletişim Merkezi’nin (120) aranması suretiyle de ihbar işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Emniyet güçlerine ve adli mercilere başvurulması gerekmektedir. Kolluk kuvvetlerine teslim edilen veya herhangi bir suretle ele geçirilen cihazların, emniyet veya adli mercilerce IMEI numarası ile birlikte BTK’ya bildirilmesi durumunda cihazın teslim edilebilmesini teminen ihbarı yapan kişinin kimlik ve irtibat bilgileri anılan mercilere gönderilmektedir.

Cihaz gerçek kişiye ait ise cihaz sahibinin durumu anlatan ıslak imzalı dilekçesi ekinde; cihaz faturası, imza sahibine ait nüfus cüzdanı fotokopisi, adli kolluk ya da savcılık başvuru tutanağı ile Kurumumuza yazılı başvuruda (ıslak imzalı dilekçe ile) bulunması gerekmektedir. Bu konuda adli mercilere de (savcılık ve mahkemeler) başvuru yapılabilmektedir.

Bir Android telefon, tablet veya Wear OS saat kaybederseniz cihazı bulabilir, kilitleyebilir veya silebilirsiniz. Android cihazınıza bir Google Hesabı eklediyseniz Cihazımı Bul özelliği otomatik olarak açılır.

iPhone kullanıcıları kayıp cihazlarını nasıl bulacak?Apple, iPhone kullanıcılarına “iPhone’umu bul” özelliğini açmasını tavsiye ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page