Sahte TC Kimlik Nasıl Anlaşılır?

08.05.2019
Sahte TC Kimlik Nasıl Anlaşılır?

Bir kimliğin fiziksel olarak sahte olup olmadığını anlamak için ilk olarak bakmanız gereken yer soğuk damgadır. Bir kimlik sahibine verilmeden önce en son yapılan işlem soğuk damgadır. Soğuk damga fotoğrafın yarısını içine alacak şekilde kimliğin üzerinde kabartmalı bir şekilde yapılan damgadır. Işığa tutunca ve parmaklarınızla hissedebileceğiniz şekilde farkedilebilir. Eğer kimlikte veya fotoğraf üzerine soğuk damga yoksa bunun sahte olabileceği düşünülmelidir.

En doğru sahte kimlik tespit yöntemi ise kuşkusuz TC Kimlik numarası üzerinden yapılacak küçük bir hesaplamadır. TC Kimlik Numarası, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Mernis projesi kapsamında tüm Türkiye’de hayata geçirdiği her vatandaşın nüfus cüzdanında bulunan 11 haneli bir numaradır.

1- TC Kimlik numarasının ilk 10 rakamın toplamının son basamağı 11. rakamı vermektedir. Örneğin: TC Kimlik Numaranız 20758405056 diyelim.  2+0+7+5+8+4+0+5+0+5=36’daki 6 TC Kimlik Nuaranızın son basamağıdır.

2- TC Kimlik numarasının ilk hanesi hiçbir zaman 0 (Sıfır) olamaz! Ayrıca TC Kimlik Numarası tersten yazıldığından başka bir TC Kimlik Numarasına denk gelmez.

3-  TC Kimlik numarasının 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 7 katı ile 2, 4, 6 ve 8. rakamın toplamının 9 katının toplamının birler basamağı 10. rakamı vermektedir. Ayrıca TC Kimlik numarasının 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 8 katının birler basamağı 11. rakamı vermektedir.

4- T.C. kimlik numarasının ilk 9 rakamından 29.999 çıkarıldığında sizden önceki kişinin T.C. kimlik no’sunun ilk 9 hanesine ulaşılır.

Diğer bir farkedilebilir işaret ise fotoğrafa en yakın CUMHURİYET yazan yerde U’nun altındaki küçük noktacıktır. Hemen hemen bütün kimlikler aynı şekilde imal edildiğinden CUMHURİYET yazan yerin altında küçük bir noktacık kalmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page