POLİSİN GÖREVLERI

27.04.2019
POLİSİN GÖREVLERI
POLİSİN GÖREVLERİ
1-Genel Asayiş Görevleri: Polisin temel görevi; toplum ve bireylerin can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Polis aldığı tedbirlerle (devriye, nokta nöbeti, bekçi görevlendirme) bu görevi yerine getirir.

2-Koruma ve Önleme Görevleri: Bu görev, polisin idari görevlerindendir. Önleyici görev, düzenleme ve caydırıcılık nitelikte görevlerdir. Bunlar; nokta,devriye ekipleri,toplantı,gösteri ve yürüyüşlerde alınan önlemler, trafik tedbir ve düzenlemeleri gibi görevler. PVSK’ya göre, polisin en geniş yetki alanı; Önleme Yetkisidir.

3-Olayları Bastırma Görevi: Spor müsabakaları,tören,konser,miting,toplantı ve yürüyüşlerde olayların büyümemesi veya faillerin yakalanması için yapılan görevlerdir.

4-Adli Görevler: Suçun işlenmesinden sonra yapılan; suçun,suç şüphelisinin ve suça ilişkin delillerin tespiti, şüphelinin yakalanması ve hazırlanan fezleke ile birlikte adli makamlara teslim edilmesi görevler polisin adli görevleridir. Polisin adli görevi suç işlendikten sonra başlar.

Adli polis; acele hallerde, suçun aydınlatılması, delillerin toplanması ve suçluların aranması ve yakalanmasında savcı talimatını beklemeden harekete geçer ve savcıya haber verir.

5-Devletin Yürütme Gücüne Yardım Görevi: İdare tarafından alınan kararların yerine getirilmesinde kuvvet kullanılması gereken veya yeterli güce sahip olunmayan durumlarda idare yazılı olarak polisten yardım ister. Polis, hukuki kurallar gereğince idareye yardımda bulunur. Belediyelerin yıkım görevi gibi.

>6-Sosyal Yardım Görevi: Kimsesizlere yer temin etmek,hastaları tedavi merkezine götürmek,yaşlılar,çocuklar ve kimsesizlere yardım etmek, yolda kalanlara ulaştırma araçları temin etmek gibi görevleri kapsar.


POLİSİN YETKİLERi KONUSUNU BIR SONRAKI YAZIMIZDA PAYLAŞACAĞIZ..
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page