Bekçilik sözlü mülakat soruları nasıl? Bekçilik bekçi alımı parkuru mülakatı şartları nedir?

20.04.2019
Bekçilik sözlü mülakat soruları nasıl? Bekçilik bekçi alımı parkuru mülakatı şartları nedir?

Polis Akademisinin Bekçilik sınavında adaylara toplam 100 soru sorulur ve 120 dakika verilir. Detaylara aşağıdaki videoyu izleyerek veya yazıyı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Daha sonraki aşama olan fiziki yeterlilik sınavında adayların bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısını uygulamalı olarak komisyon tarafından incelemeye alınacak. Fiziki sınavda başarı alt sınırı ise 60 puan olacak. Bu puanın altında kalan adaylar başarısız sayılarak elenecekler. Öz güven seviyesi ve beden dilinin değerlendirmeye alınacağı sözlü sınavda ise; adaya genel kültür sorularının yazılı olduğu kartlar arasından bir kart seçtirilecek ve o konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilecek.

Komisyon adaya konuyla ilgili sorular soracak. Böylece; konuyla ilgili bilgi düzeyi, kendisinden istenileni kavraması, öz güveni, ifade etme yeteneği ve beden dilini kullanma becerisi olmak üzere 5 kategoride değerlendirilecek. Her bir kategori 20 puan olacak ve başarılı olması için toplamda 70 puana ulaşması beklenecek. Fiziki mülakat aşamasına girecek olan adaylardan dilekçe talep edilecek. Dilekçede adaylar, fiziki yeterlilik sınavı parkuruna katılmalarına engel hiçbir sağlık problemimin bulunmadığını ve fiziki yeterlilik sınavı esnasında oluşabilecek herhangi bir sakatlık veya sağlık probleminde sorumluluğun kendilerine ait olduğunu onaylayacak.  Dilekçede en üst boşluğa sınava girilecek olan okulun ismi yazılacak.

PEKİ 3 AŞAMALI SINAV NASIL OLACAK?

Türkiye geneli çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında artık adaylar 3 aşamalı sınavdan geçerek sınanacaklar;

*İlk önce yazılı sınav ile karşılaşacak olan bekçi adaylarına bu sınavda; Türkçe, sosyal bilgiler, fen, hayat bilgisi, matematik ve genel kültür konuları ile ilgili sorular yöneltilecek. Yapılan sınavda adaylar optik kağıt üzerinde işaretleme yapacaklar ve başarılı sayılmak için en az 50 puan almaları gerekecek. (Bakanlık isterse bu başarı puanına müdahale edebilecek)

*Daha sonraki aşama olan fiziki yeterlilik sınavında adayların bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısını uygulamalı olarak komisyon tarafından incelemeye alınacak. Fiziki sınavda başarı alt sınırı ise 60 puan olacak. Bu puanın altında kalan adaylar başarısız sayılarak elenecekler.

*Özgüven seviyesi ve beden dilinin değerlendirmeye alınacağı sözlü sınavda ise; adaya genel kültür sorularının yazılı olduğu kartlar arasından bir kart seçtirilecek ve o konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilecek. Komisyon adaya konuyla ilgili sorular soracak. Böylece; konuyla ilgili bilgi düzeyi, kendisinden istenileni kavraması, özgüveni, ifade etme yeteneği ve beden dilini kullanma becerisi olmak üzere 5 kategoride değerlendirilecek. Her bir kategori 20 puan olacak ve başarılı olması için toplamda 70 puana ulaşması beklenecek.

3 SINAVIN ORTALAMASI GİRİŞ PUANI OLACAK

Sözlü, yazılı ve fiziki sınavların sonucunda aldığı puanlar adayın esas giriş puanını belirleyecek. Esas giriş puanı; adayın yazılı sınav ile fiziki yeterlilik puanlarının yüzde 25’i; sözlü sınav puanının ise yüzde 50’sinin toplamı ile hesaplanacak. Bu aşamadan sonra aday asıl listesi yayınlanacak. Listede yer alan bekçi adayları hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Sonrasında ise, bu aşamaları başarı ile geçenlerden sağlık kurulu raporu istenecek.

FİZİKİ YETERLİLİK SINAV TALİMATI PARKURU

Başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabının son dubanın bulunduğu yere kadar 29 metre uzunluğunda ve ağırlıkların başındaki duba ile takla minderinin başındaki duba arası 14 metre eninde, takla atma minderinin başındaki duba ile bitiriş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda toplam 7 istasyon ile 72 metre uzunluğundaki parkurdan oluşmaktadır.

PARKUR DİLEKÇESİNİ DOLDURMADAN GİTMEYİN

Fiziki mülakat aşamasına girecek olan adaylardan dilekçe talep edilecek. Dilekçede adaylar, fiziki yeterlilik sınavı parkuruna katılmalarına engel hiçbir sağlık problemimin bulunmadığını ve fiziki yeterlilik sınavı esnasında oluşabilecek herhangi bir sakatlık veya sağlık probleminde sorumluluğun kendilerine ait olduğunu onaylayacak.

Dilekçede en üst boşluğa sınava girilecek olan okulun ismi yazılacak.

Sınavda adayların yanında bulundurması zorunlu belgeler arasında Nüfus Cüzdanı ve giriş belgeleri de yer alacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page