5651 Sayılı Yasa Nedir? Yaptırımları Neledir?

5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” 23 Mayıs 2007 tarihinde 26530 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 5651 Sayılı Kanun internet ortamında yapılan yayınların sistematik bir düzen ve kontrol altına alınması ve aynı zamanda yapılan bu yayınlar yoluyla işlenen suçlar ile mücadele edilmesi hakkındaki kanundur.

5651 Sayılı kanun; “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlarlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi” hakkında düzenlemeleri ve gereklilikleri belirten kanundur.Bu kanun 04.05.2007 tarihinde kabul edilerek 23.05.2007 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Kanuna göre; ister ücretli, ister ücretsiz birden fazla kullanıcıya internet bağlantısı üzerinden erişim hizmeti sağlayan tüm kurum ve kuruluşlar, internet erişim hizmeti verdikleri tüm kullanıcıların o an ki ip adresleri ve o ip adresine eşlenmiş mac adreslerini,bu süre zarfında kullanıcıların girdikleri web sayfalarının “log”larını yani kayıtlarını tutmalıdır.


5651 Sayılı Kanun Maddesinin Amacı:
Kanun maddesi internet erişiminin kontrol altına alınmasını amaçlamaktadır. Bu sayede internet üzerinden işlenen bilişim suçlarının önemli ölçüde engellenmesi, kullanıcıların zararlı içerikli sitelerden korunması ve bu yolla kandırılmasının engellenmesi, yanlışlık veya bilerek kamu kuruluşlarının zarar görmesi durumunda zarara sebep olan kullanıcının bulunması ve kamu kuruluşlarının itibarlarının korunması sağlanmaktadır.


5651 kimleri kapsamaktadır ?
Kanundan etkilenecek kurumlar verdikleri hizmetin ücretli veya ücretsiz olmasına göre iki kategoride incelenecek ve bu kategorilere göre kapsamlı uygulamalar yürürlüğe koymak ve denetlemeler yapmak zorunda kalacaklardır.Bu bağlamda kurumların ayrıldığı kategoriler:

1) İnternet erişimini hizmet amaçlı veya işlerinin devamlılığını sağlamak için çalışan ya da ziyaretçilerine kullandıran kurum ve kuruluşlar:
Belediyeler

Özel Şirketler

Alış-Veriş Merkezleri

Kamu kuruluşları

Hastaneler

Okullar vb. gibi kurum ve kuruluşlar

2 ) İnternet erişimini kazanç elde etmek amacıyla kullanıcıların hizmetine sunan işletmeler:

İnternet Cafeler

Oteller, Moteller vb. mekanlarVe internet erişimini ücretli veren tüm kurum ve kuruluşlarYukarıda yazdığım gibi hizmet veya kazanç amaçlı kurum ve işletmelerin kullanıclarına kullandırmakta olduğu internet erişim hizmetinin kanun kapsamı dahilinde kontrol altına alınması istenmektedir.

Erişim sağlayıcısının kanun maddesi ile ilgili genel yükümlülükleri ise şöyle:
Kullanıcıların yasal içerikte olmayan WEB sayfalarına erişimlerinin engellenmesi. Erişim log ve kayıtlarının zaman ve tarih bilgileri (mührü) ile tutulması.

Ağlarına bağlı kullanıcılar iç IP loglarının tutulması.Eğer bir Web sayfası mevcut ise ve bu Web sayfasını kendi sunucularında barındırıyor ise dışarıdan gelen erişim log ve kayıtlarının tutulması.

Yasa Bizden Ne İstiyor ?
Yasa tüm internet trafiğinin günlük olarak kayıt altına alınması, tarih ve saate göre raporlama, arşivleme / yedeklemenin en az 6 ay süreyle saklanmasını emrediyor. Gerekli durumlarda Mahkemeler, Savcılar, Emniyet Kuvvetleri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve ilgili Kurumlar’a kaynak ve hedef IP adresleri, kullanıcı ve tüm trafik bilgilerinin verilmesi emrediliyor.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sakarya’da kimlik soran polise mukavemet!

Olay, Adapazarı ilçesi Semerciler Mahallesi Milli Egemenlik Caddesi Gar Meydanı mevkinde sabah saatlerinde meydana geldi. …

Bir cevap yazın