Pazartesi , Ekim 14 2019
Ana Sayfa / Genel / Nasıl Polis olunur? Polis olmak için şartlar nelerdir?

Nasıl Polis olunur? Polis olmak için şartlar nelerdir?

Türkiye’de birçok kişinin hayalini kurduğu meslekler arasında polis olmak geçmektedir. Özellikle gençlerin çok hevesli olduğu Polislik Mesleğine sahip olmanın çeşitli yolları ve şartları var.

(PMYO)Lise mezunu adaylar bu meslekte çalışmaya hak kazanmak için Polis Akademisi sınavlarına girmek zorundadırlar. Polis Akademisi sınavlarından istenen puanı almaları durumunda polis olmaya hak kazanabilirler.


(POMEM) 2 Yıllık veya 4 Yıllık Üniversite bitiren Üniversite mezunları için ise bu durum daha farklıdır. Üniversite mezunu adaylar, POMEM okuyarak veya KPSS’ den yeterli puanı alarak polis olmaya hak kazanabilirler.

POLİS OLMAK İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREKLİDİR?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Sabıka kaydının olmaması
  • En az lise mezunu olmak
  • Türkçe konuşmasında herhangi bir sorun bulunmaması
  • 18 ila 27 yaş arasında beden kitle endeksinin olması
  • Kadınlar için boy en az 1.63, erkeklerde ise 1.67 olmalıdır.
  • Vücut yapısı bakımından düzgün ve bir kusur bulunmaması
  • Herhangi bir suçtan dolayı hakkında soruşturma bulunmaması
  • Tüberküloz, düztaban olmamak

Liseden sonra polis olmak için Polis Akademisinin PMYO sınavına girmek gerekir. Bu sınavı girdikten sonra ise minimum 280 puan almanız gerekmektedir. Her yıl taban puanlar değişiklik göstermekle birlikte aşağı yukarı bu civarda sıralanmaktadır. Sınavdan sonra sağlık kontrolleri ve mülakatlara gireceksiniz. Bunları da başarı ile atlatırsanız, intibak eğitimlerine katılacaksınız. Daha sonra ise 2 yıllık polis eğitimi hakkında sahip olacaksınız.

POMEM NEDİR?

POMEM’in açılımı POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZİ olarak geçmektedir. POMEM okullarına 4 yıllık lisans mezunlarından ve %20 oranında 2 yıllık ön lisans mezunlarından, KPSS sınavına girmiş kişiler başvurabilmektedir.

POMEM’i kazanmış bir kişi “Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’ nin 6 nci maddesine göre en az 4 ay eğitim görmektedir. POMEM’i kazanan kişiler 4 ay boyunca polislikle ilgili (hukuk, silah vb,) eğitim görmektedirler. 4 aylık eğitimi tamamlayan öğrenciler Polis Memuru Adayı olarak mezun olurlar ve okulda başarı sırasına göre kurada çektikleri şehirde görevlerine başlarlar.

Mezun olan Polis Memuru Adayının teşkilat içerisinde çalışacağı birim göreve başladığı şehrin İl Emniyet Müdürlüğü tarafından belirlenir. Ama çalıştığı birimler yıl içerisinde zaman gözetmeksizin yine İl Emniyet Müdürlüğünün inisiyatifiyle değiştirilebilmektedir. Genelde birimlere alımlarda Polis Memurunun özellikleri, aldığı eğitim gözetilerek uygun birimlere ataması yapılmaya çalışılmaktadır.

PMYO NEDİR ?

Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO),  iki yıllık eğitim-öğretim süreci sonunda öğrencilerini polis memuru olarak yetiştiren Polis Akademisi kurumlarıdır.

PMYO okullarından mezun olduğunuzda önlisans mezunu statüsünde olmuş olursunuz. Bu okulu kazandığınız taktirde,  yatılı olarak eğitiminize başlayacaksınız. Bu 2 yıl boyunca okulda disipline dayalı bir eğitim sizleri bekliyor. Okullarda her sabah yatağınızı yapmak, sakal traşı olmak, ast üst ilişkisine riayet ederek iletişim kurma gibi temel disiplin eğitimleri yer alır. PMYO öğrencileri ağırlıklı olarak hukuk, silah ve polislik ile ilgili dersler görürler.

Üniversitelerde olduğu gibi güz ve bahar dönemlerinde girilen sınavlar gibi sınavlara gireceksiniz. Ve bu sınavların sonuçlarına bakılarak okullarda başarı sıralamanız olacak. Peki bu başarı sırasının size ne gibi bir etkisi olacağını soruyorsanız eğer bu başarı sırası sizin meslekte sicil numaranızı etkileyecek ve en önemlisi okul bitiminde çalışacağınız ili seçme sırasında bu sıralamaya bakılarak size çalışacağınız il seçtirilecek. Örnek verecek olursak eğer okulun 1.si çıkıp bir il seçecek ve bu sıralama aynen bu şekilde devam edecek ve her geçen sırada listede ki iller yavaş yavaş azalacak bu yüzden istediğiniz ilde çalışmak için başarı sıranızın iyi olması gerekmektedir.

Bu habere de bakabilirisiniz

polis365.com

Şu ana kadar 342 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Fırat’ın doğusunda yürütülen Barış Pınarı Harekatı’nın planlandığı gibi başarıyla devam …

Bir cevap yazın