EGM Mazeret Tayinleri

15.04.2019
EGM Mazeret Tayinleri

Emniyet Teşkilatı mensupları Şark görevlerini yerine getirirken veya atı görevlerini yerine getirirken bulundukları illerden, çeşitli mazeretle farklı illere geçmektedirler, tabi ki bunu etkileyen bir çok faktör bulunmakta, en çok tercih edilen eş durumu mazeretine EGM genellikle sıcak bakmakta ve bu mazeret dilekçelerini kabul etmektedir.

En bilinen Mazeret şartları şöyledir; aile birliğinin korunması gerekçesiyle (eş durumu) tayin, birinci derece aileden birinin sağlık problemi gerekçesiyle tayin ve can güvenliği gerekçesiyle tayinler olarak düzenlenmiştir.

Aile birliğinin korunması gerekçesiyle tayin; yeni değişiklikle her iki eş memur ise, tayinin gerçekleşmesi için istenilen yerde hizmet ihtiyacının olması gereklidir. İki eş farklı kurumlarda çalışıyor olsalar bile kurumlar arasında koordinasyon sağlatılır ve hizmet ihtiyacının olması durumunda kurumun değerlendirmesiyle tayin yapılabilir. Eğer memur çalışanın eşi; milletvekili, belediye başkanı, muhtar ise bulunduğu yere ataması doğrudan yapılabilir.

Birinci derece aileden birinin sağlık problemi gerekçesiyle tayin; Sağlık durumundan dolayı mazeret Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan ‘’Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına dair yönetmelik’’ te düzenlenmiştir. Memurun kendisi ya da bakmakla yükümlü olduğu eş, anne, baba veya çocuklarından birinden dolayı istenebilir. Memurun kendisinin veya bakmakla yükümlü olduğu 1.dereceden birinin görev yaptığı yerde sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğinin tespit edilmesi halinde sağlık mazeretine dayanarak tayin gerçekleşebilir.

Can güvenliği gerekçesiyle tayin; memurun talebi doğrultusunda sağlık ve can güvenliği mazeretlerinin belgelendirilmesi halinde, tayin işlemi yapılabilir. Memurun bu şekilde bir tayini gerçekleştiğinde, mazeretini devam ettirdiği süre içinde her yılın ocak ayında kurumdan alacağı belgeyle belgelendirmek zorundadır. Can güvenliği gerekçesiyle yer değiştirmek isteyen memur, aynı bölgedeki başka bir hizmet alanına, görev yaptığı yerde ihtiyaç bulunmaması halinde ise, diğer hizmet bölgelerine atanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page