Suç Nedir?

12.04.2019
Suç Nedir?


Topluma zarar verdiği yada tehlikeli olduğu kanun koyucu tarafından kabul edilen ve belirtilen eyleme suç denir. Dolayısıyla bir eylemin suçu oluşturması için kanunla düzenlenmiş olması gerekir. Suçun nedeni bir veya birden çok olabilir.Bunları genel olarak suçlunun kişiliğini yapan unsurlar, içinde bulunduğu fiziki ve sosyal şartlar, genel kültür v.s. gibi düşünülebilir.


Suçlunun kişiliği konusu suç nedeni olarak “Biyolojik Faktörler”, “Fizyolojik Faktörler” ve “Psikolojik Faktörler” olarak düşünülebilir.


Suçun unsurları

Bir fiilin suç olarak tanımlanıp cezalandırılabilmesi için bir takım unsurlara sahip olması, bünyesinde bu unsurları bulundurması gerekir. Belirtilen unsurların tümü işlenen fiilde birlikte aranmalıdır.

Eğer işlenen fiilde bu unsurlardan herhangi biri bulunmuyorsa eylem suç olarak tanımlanamayacaktır.

Genel kabule göre suç sayılan eylemlerde bulunması gereken unsurlar şunlardır; Kanunilik unsuru (tipe uygunluk), maddi unsur, hukuka aykırılık unsuru ve manevi unsurdur. İnceleme konumuz bakımından ele alınan hukuka aykırılık unsuru, eylemin ceza kuralları dahil hukuk siteminin kabul ettiği tüm kurallara aykırı hareket etmeyi kapsar. Eylemde ceza kurallarının amacına aykırılığı ve hukuka aykırılık unsurunu ortadan kaldıran nedenlere hukuka uygunluk nedenleri denmektedir.Kanunun ceza tehdidiyle yasaklamış olduğu fiillerdir.

Suç’un yada suçların nedenleri

1. Zeka ve Suç

2. Aile ve Suç

3. Öğrenim ve Suç

4. Ekonomik Durum ve Suç

5. Kitle Haberleşmesi ve Suç

6. Genel Kültür ve Suç

7. Yaş ve Suç

8. Fiziki Bozukluk ve Suç

9. Irk ve Suç10. Cinsiyet ve Suç
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page