Adım Adım Yerel Seçimde Nasıl Oy Kullanacağım?

Buna göre, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan Mahalli Idareler Genel Seçimlerinde oy kullanırken dikkat etmeniz gereken konular asagıda belirtilmistir.

1. Oy Verme Saatleri

Saat 07.00 – 16.00 arası : Adıyaman, Agˆrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazıgˆ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüs¸hane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaras¸, Mardin, Mus¸, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, S¸anlıurfa, Van, Bayburt, Batman, S¸ırnak, Ardahan, Igˆdır ve Kilis I·llerinde 07.00 ile 16.00 arasında oy kullanılacaktır.Saat 08.00 – 17.00 arası : Yukarıdaki illerin dıs¸ında kalan digˆer illerde 08.00 ile 17.00 arasında oy kullanılacaktır.

2. Nerede Oy Kullanacaksınız?

a) Sadece Kayıtlı Oldugunuz Sandıklarda Oy Kullanabilirsiniz

b) Nerede ve hangi sandıkta oy kullanacagınız, adresinize gönderilen seçmen bilgi kagıdında yer almaktadır. Eger seçmen bilgi kagıdınız elinize ulasmadıysa; https://secmen.ysk.gov.tr adresinden, e-devlet kapısından veya “Seçmen Sorgulama” mobil uygulamasından kendinizin ve sizinle aynı hanede oturan yakınlarınızın oy kullanacagı yer ve sandık numarasını ögˆrenebilirsiniz.

3. T.C. Kimlik Numaralı Kimliginizi Unutmayınız! Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını tas¸ıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen sogˆuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimligˆini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini yanınızda bulundurmayı unutmayınız.

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kagˆıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmis¸ nüfus kayıt örnegˆini ibraz etmesi s¸arttır. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamaz.

4. Oyunuzu KullanırkenÖnemli : Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme is¸lemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın