Bergen Kimdir?

16.08.2018
Bergen Kimdir?

Belgin Sarılmışer (Bergen) Kimdir?
Sahne adıyla Bergen. 15 Temmuz 1958 tarihinde Mersin’de dünyaya geldi. Yaşadığı dönemde arabeskin kraliçesi olarak anıldı. En meşhur şarkısı olan Acıların Kadını şarkısındaki gibi bir hayat yaşadı.
31 Ekim 1982 tarihinde kocası tarafından yüzüne atılan kezaap neticesinde iki gözü de kaybetti. Ancak daha sonra gözünün biri görme yetisini kazandı.
Bu olaydan sonra ünü arttı. Zira kamuoyu onu ya tek gözü bantlı ya da güneş gözlüklü sanatçı olarak hafızalara kazıdı. Bu haliyle filmlerde oynadı, kasetler çıkardı.
Ağustos 1989’un 14’ünde boşandığı kocası tarafından Ankara’dan Mersin’e gelirken Pozantı’da öldürüldü. Öldüğünde henüz 31 yaşında olan Bergen, birçok efsnae şarkıya da imza attı. Bunlardan bazısı şöyle:
Acıların Kadını, Kader Diyemezsin, Garibin Çilesi Mezarda Biter, Benim İçin Üzülme, Sen Affetsen Ben Affetmem, Elimde Duran Fotoğrafın.
Sanatçının birçok eseri daha sonra yeni nesil şarkıcılar tarafından yeniden okundu. Hatta Rapçi Sagopa Kajmer, onun sesiyle Sen Affetsen Ben Affetmem şarkısında düet yaptı. (Âlim Sözlük)

You cannot copy content of this page