Millet Bahçesi Nedir, Millet Bahçesi Ne Demek?

19.07.2018
Millet Bahçesi Nedir, Millet Bahçesi Ne Demek?

Millet Bahçesi Nedir, Millet Bahçesi Ne Demek?
Şehirlerdeki eski statların alanlarını halka açık sosyal alanlara çevirme projesi. Ağaçlandırılarak muhtelif parklar, çocuk oyun alanları, organik tarım bahçeleri gibi muhtelif aktivitelerin yapılacağı yerler olarak planlanan toplumsal aktivite alanı.

Sivas Millet Bahçesi’nden bir kare


Projeye ilk olarak Sivas Millet Bahçesi ile başlandı. İstanbul’da ise Atatürk Havalimanı’nın yerine düşünülmektedir. Türkiye’de Millet Bahçesi yapılması düşünülen diğer şehirlerden bazıları ise şöyle: Ankara Millet Bahçesi (Atatürk Kültür Merkezi’nin bulunduğu alana), İzmir Millet Bahçesi, Eskişehir Millet Bahçesi (Eski stadın yerine), Bursa Millet Bahçesi (Eski stadın yerine), Trabzon Millet Bahçesi (Eski stadın yerine), Mersin Millet Bahçesi (Eski stadın yerine), Gaziantep Millet Bahçesi (Eski stadın yerine)
Dünya genelinde bulunan bu içerikli parklardan bazıları şunlardır: Rusya’da 18 bin dönüm sahaya sahip Bitsevsky Park, burada 600’e yakın bitki çeşidi bulunuyor. ABD’deki Griffth Park Amerika, İngiltere’deki Hyde Park ve yanındaki Kensington Bahçeleri… (Âlim Sözlük)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page