Süleymancılık nedir, Süleymancılık ne demek?

16.07.2018
Süleymancılık nedir, Süleymancılık ne demek?

Süleymancılık nedir, Süleymancılık ne demek? Süleymancılık’ın manası, Süleymancılık’ın anlamı
Adını Süleyman Hilmi Tunahan’ın ilk isminden alan cemaattir. Türkiye’de sayısı milyonları bulan müridi olduğu söylenmektedir. Ayrıca ABD, Almanya, Avustralya gibi ülkelerde de çok sayıda üyesi vardır.
Süleyman Hilmi Tunahan, ilk dini eğitimini Osmanlı medreselerinde almıştır. Hukuk mezunudur. Önce öğretmenlik sonra da vaizlik yapmıştır. 1951’de İstanbul Çamlıca’da ilk Kur’an kursunu açmıştır.
Nakşibendîliğin Pakistan, Hindistan ve Bangladeş’te yaygın olan kollarından Müceddidi’ye bağlıdırlar. Süleyman Hilmi Tunahan, kökenlerini Hz. Ebubekir üzerinden Hz. Muhammed’e dayandırır. Bu anlamda seyit olarak bilinir.
Süleyman Hilmi Tunahan öldükten sonra yerine damadı Kemal Kacar geçmiştir. Kaçar 2000’de ölünce iki kardeş arasında (Ahmet Arif Denizolgun ile Mehmet Denizolgun ) iktidar mücadelesi baş gösterdi. İki kardeş birbirlerine küstü. Ahmet Arif Denizolgun, genel olarak cemaat üstünde daha çok etkili oldu. Hatta bir dönem Ulaştırma Bakanlığı da yaptı. Şimdi ise onun ablasının oğlu Yüksek Mimar Alihan Kuriş, cemaatin liderliğini yapmakta.
Türkiye’de özellikle 90’lı yıllardan sonra genişlemişlerdir. Hedef kitlesi daha çok üniversite ve lise öğrencileri olup bu anlamda yaygın öğrenci yurtlarına sahiptirler. Son senelerde profesyonel şekilde icra ettikleri kurban kesimleriyle de geniş çevrelerce duyulurluklarını artırmışlardır. Ancak esas hizmetlerini Kur’an Kursları aracılığıyla Kur’an öğretme olarak ifade ederler.
En bilinen yayın organlarının başında İnsan ve Hayat ile Yedikıta dergileri gelir. Ayrıca Çamlıca Dergisi ile çocuklara ulaşmayı amaçlayan cemaat Çamlıca Yayınları ile de kitap sektöründe hizmet vermektedir. Bazı ritüellerinde mavi takke giyerler. (Âlim Sözlük)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page