Brics nedir, Brics ne demek?

15.07.2018
Brics nedir, Brics ne demek?

Brics nedir, Brics ne demek? Brics’in manası, Brics’in anlamı
Üyesi olduğu beş ülkenin İngilizce baş harfleriyle adlandırılan ekonomik topluluk. Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan((Brasil, Russia, India, China, South Africa-BRICS) oluşmaktadır. Örgüt Haziran 2006’da kurulmuştur.
Bu 5 ülke küreselleşen dünyada hâkim güç olan ABD ve AB ülkelerine karşı güçlü olma adına bir araya gelmiştir. Dünya toplam nüfusunun yüzde 48’ini, ekonomisinin ise yüzde 25’ini oluşturan birlik ülkeleri aynı zamanda  dünyadaki maden kaynaklarının yüzde 60’ını ellerinde bulundururken tahıl ürünlerinin de yüzde 40’ını üretmektedir.
Oluşum, 2015’te Shangay merkez olmak üzere ABD Merkez Bankası FED’in  siyasetlerinden olumsuz etkilenmelerinden kurtulmak için Kalkınma Merkezi oluşturdular. Bu merkez aynı zamanda IMF’nin olumsuz faaliyetlerini de kırmayı amaçlamaktadır.
25-27 Temmuz 2018’de Güney Afrika başkenti Johannesburg’ta toplanacak birliğin bu toplantısına Türkiye de davetlidir. Türkiye’yi temsilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılacak. (Âlim Sözlük)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page