İade Olacak mı ?

polis365.com
polis365.com

Seçim Öncesi Yeni KHK çıkacak ve kamuda hem ihraçlar hem de göreve iadeler olacağına dair haberler medyada yer almaya başladı.18.04.2018 tarihinde TBMM’de OHAL süresinin uzatılması ile ilgili tezkere görüşüldü. OHAL’in 19 Nisan’dan itibaren 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete’de yayımlanırken OHAL süresi 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan süreçte 7.kez uzatılmış oldu. 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişiminin ardından 21 Temmuz 2016’da ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) 7. kez 3 ay süreyle daha uzatıldı. Şimdi gözler çıkacak olan yeni KHK’lerde.

GÖREVE İADELER İÇİN KHK

Adli olarak FETÖ üyeliği ile ilgili hakkında kovuşturmaya gerek olmadığına karar verilenler, yargılama sonrasında hakkında beraat karını çıkanlar, geçirdikleri soruşturma sonucu takipsizlik kararı alanlar için göreve iade KHK’si çıkması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde basında da yer alan haberlerde OHAL süresinin uzatılmasından hemen sonra göreve iadeler ile ilgili Kanun Hükmünde Kararnamenin çıkacağı, Mor Beyin mağduru olan ancak göreve iade edilmeyenler de dahil olmak üzere Adli olarak haklarında örgüt üyeliği kararı bulunmayanların kamuda görevlerine döneceği bilgileri yer almıştı.

MESLEKTEN İHRAÇLAR İÇİN YENİ KHK

OHAL süresinin uzatılması ile birlikte sadece iadelerin değil ihraçların da olacağı bir KHK çıkacak. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından dün TBMM yapılan açıklamada sadece TSK içerisinde 3 bin kişilik listenin Başbakanlığa gönderildiği açıklanmıştı. TSK ağırlıklı olacak olan ihraç KHK’sinde birçok kurumdan kripto FETÖ olarak tabir edilen kişilerin ihraç edilmesi beklenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın