Pazartesi , Mart 30 2020
Ana Sayfa / Teknoloji / Uber, Viyana’daki faaliyetlerini durdurdu

Uber, Viyana’daki faaliyetlerini durdurdu

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir ticaret mahkemesinin, Uberhakkında, rekabete aykırı davranarak ticaret yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle ihtiyati tedbir kararı alması sonrasında beklenmeyen bir gelişme yaşandı. Uber bu karar sonrasında faaliyetlerini geçici olarak durdurma kararı aldı.

Uber firmasından yapılan açıklamada, mahkemenin firmaya ilişkin aldığı karar nedeniyle faaliyetlerin durdurulduğu belirtilerek, “Gelecek günlerde yoğun bir şekilde çalışarak, mahkemenin bizden beklediği şartları yerine getirmek için çaba sarf edeceğiz. Tahminimizce kısa bir süre içinde yeniden hizmet vermeye devam edebiliriz” ifadelerine yer verildi.

Mahkemenin kararına göre, Uber firmasının, taksi ve özel taşımacılık yasasının 36. maddesini ihlal ettiği, yasaya göre, Uber gibi özel taşımacılık hizmeti veren firmalarda, araçların müşterilerini belirli bir yerden alıp, hizmet sonrası tekrar aynı bölgeye geri dönmesi gerektiği, Uber‘in bu kurala uymayarak rekabete aykırı hareket ettiği gerekçeleriyle ihtiyati tedbir kararı aldığı ifade edildi. Mahkeme Uber’in yasanın öngördüğü şartları yerine getirmesi gerektiğini de belirtti.

Karara uymazsa 100 bin euro ceza verilebilir

Mahkeme ayrıca, 25 Nisan 2018 tarihinden itibaren Uber‘e bağlı herhangi bir aracın söz konusu kurala aykırı hizmet vermesi durumunda, 100 bin euroya kadar para cezasına çarptırılabileceği bilgisini de verdi. Uber’in faaliyetlerini durdurma kararını açıklanan bu ceza sonrası aldığı da konuşuluyor.

Ülkede faaliyet gösteren Taksi şirketi ”40100”, bu yılın başında Uber firması hakkında, taşımacılık sisteminde rekabete aykırı davrandığı suçlamasıyla ticaret mahkemesinde dava açmıştı.

Dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren Uber, özellikle taksi sahipleri ve taksi şirketleriyle sorun yaşıyor. Ülkemizde de taksicilerle sorun yaşayan Uber zaman zaman çeşitli haberlerle gündeme geliyordu. Türkiye’de de yasallığı tartışılan uygulama halen faaliyetlerine devam ediyor. Uber geçtiğimiz günlerde Yunanistan’da da faaliyetlerini durdurmuştu.

Bu habere de bakabilirisiniz

https://polis365.com

Genç ‘teknoloji yıldızları’ hünerlerini sergiledi

İzmir’de, Cumhurbaşkanlığının 100 Günlük İcraat Programı’nda yer alan Deneyap projesine katılmak isteyen öğrencilere yönelik uygulamalı …

Bir cevap yazın