Polisler Reform İstiyor..!

Güzel bir yazı yazılmış….

Polisler reform istiyor..!

Polislerin sıkıntılarının çözülebilmesi için bir reform çalışması yapılması, belki öncelikle bir zihniyet devrimi gerçekleştirmek gerekiyor.
Polis olarak mesleğe başlayıp makam şoförlüğü yapan, gününü araba yıkayarak geçiren, masabaşı işlerde ömür tüketen binlerce meslek mensubu bulunuyor. Bu nedenle iş bölümü, çalışma koşulları ve eğitim belki de yapılacak bir reformun en önemli parçasını oluşturuyor.
Atama sorunu, atama puan sisteminin oluşturulması, nöbet koşulları, rütbe ve terfi hakkı, branşlaşma, kurumsal özerklik, dernek ve sendika hakkı, yetki ve vazifelerin çerçevesinin net belirlenmesi, disiplin tüzüğünün değişmesi, özel yaşama saygı, amir-memur ilişkileri, keyfi atamalar olası bir reform çalışmasının mutlaka üzerinde çalışılması gereken başlıkları.

Teşkilatın yarısı bekâr

Bütün bu olumsuz tablo, elbette ki yaşamlarını etkiliyor polislerin ve görev yapış biçimlerini.
Bir polis, ailesiyle ilişkisini şöyle anlatıyor:
“Düşününüz 12-12 çalışansın veya 12-24, üç günde bir gece çalışıyorsun. Geceden çıkıp sabah 8’de eve gitsen, yatsan 12.00 gibi 13.00 gibi kalkıyorsun. Ailene nasıl vakit ayıracaksın. Çocuklarını nasıl göreceksin. Boşanma oranları bu yüzden çok yüksek. Bekar polisler neredeyse teşkilatın yarısı.”
Emniyet-Sen, psikolojik baskı altında olan, aile yaşamı düzensiz polislerin “rahatsız” olarak algılanmaktan korktuğu için psikoloğa bile gidemediğini, silahlı görev yapamama riskinden dolayı ilaç alamadığını, arkadaşları, eşleri üzerine alınan ilaçları kullandıklarını savunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın